Przejdź do treści

Bezpieczeństwo na lakierni

W ostatnim czasie dostać się do dobrego lakiernika graniczy z cudem, a terminy przypominają te do lekarzy specjalistów, jeśli nie idziemy do nich prywatnie. Wynika to z faktu, że coraz więcej osób posiada samochód, w związku z czym na drogach dochodzi także do większej ilości kolizji, które wymagają interwencji lakiernika w naprawę pojazdu.

Odciąg lakierniczy sposobem na ochronę dróg oddechowych

odciągi lakierniczeWyposażenie lakierni powinno oprócz sprzętu do malowania obejmować także odpowiednie systemy bezpieczeństwa, które chronią pracowników. Praca na lakierni polega na nakładaniu lakieru za pomocą sprężonego powietrza. Niestety taka praca generuje dużą ilość niebezpiecznych oparów pochodzących z lakieru, które znajdują się w powietrzu. Niezbędnym minimum w takiej sytuacji jest oczywiście ochrona dróg oddechowy za pomocą maski lakierniczej, która wyłapuje z powietrza wszelkie niebezpieczne substancje i nie pozwala na dostanie się ich do płuc. Niestety jeśli to będzie jedyne zabezpieczenie to i tak w pomieszczeniu zgromadzi się tyle niebezpiecznych substancji, że będą one atakowały także skórę i oczy. Dlatego właśnie lakiernie muszą być także wyposażone w wydajny system wentylacyjny. Najlepszym rozwiązaniem są odciągi lakiernicze, czyli wentylatory, które mechaniczne wysysają substancje z powietrza w lakierni. Na końcu takiego urządzenia montuje się filtry, na których gromadzone są zanieczyszczenia, tak, aby nie wydostały się one na powietrze.

Zapewnienie takiej wentylacji nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie pracowników, którzy po pewnym czasie na pewno zaczęliby odczuwać pewne dolegliwości związane z wchłanianiem tych substancji do organizmu, ale także dobrze działa na schnięcie lakieru. Obecnie trudno jest znaleźć lakiernie, która nie jest wyposażona w taką wentylację.