Przejdź do treści

Cały BARF w pigułce

BARF dla zwierząt mięsożernych domowych to odpowiednio opracowana przez specjalistów dieta, najbardziej możliwe zbliżona do naturalnego posiłku, który jest zjadany przez dzikich kuzynów naszych zwierząt w naturze. Angielski skrót BARF oznacza – Biologically Appropriate Raw Food, czyli w dosłownym tłumaczeniu na język polski – Biologicznie Odpowiednie Surowe Jedzenie. Sama nazwa jest najlepszą kwintesencją wszystkich założeń tej diety. Staje się ona bardzo popularna wśród wszystkich właścicieli zwierząt domowych mięsożernych.

ABC diety BARF – jak przygotować posiłek

dieta barfFormalności mamy już za sobą, czas zobaczyć jak wygląda taka dieta w praktyce. Bardzo często osoby nie doświadczone myślą, iż mogą sobie z nią nie poradzić, ponieważ opiera się ona na samodzielnym komponowaniu składników i dobieraniu odpowiednich proporcji. Nie jest to jednak trudna sprawa, wprawdzie na początku naszej wędrówki z takim nowym żywieniem zwierzaka będziemy musieli poczytać co nieco i przygotować się. Warto jest znaleźć w internecie dobry schemat lub też kalkulator proporcji. Nasza dieta barf nie powinna być wtedy dla nikogo w żadnej mierze skomplikowana. Przyjrzymy się tutaj jadłospisowi proporcji przygotowanemu dla psa. Będzie to dorosły pies o normalnej aktywności. W takim wypadku najpierw zaglądamy do schematów, które licznie dostępne są w internecie, dotyczącego ilości dziennej dawki pokarmu na masę ciała naszego czworonożnego kompana. Dla psów dorosłych o umiarkowanej aktywności będzie to 2% masy ich ciała. Warto wspomnieć, iż takie schematy opierają się głównie na wieku oraz aktywności psa, znajdziemy tam również specjalne stany jak na przykład ciąża, w przypadku której dzienna dawka zostanie podniesiona, to samo tyczy się suk karmiących. Posiłek dzielimy na dwie części – jedna 80% to surowe mięso, natomiast druga 20% to warzywa i owoce. Jeżeli chodzi o surowe mięso to musimy mieszać tutaj takie składniki jak – mięso z mięśnia, podroby, żołądki, oraz kości mięsne w odpowiednich proporcjach.

Jeżeli chodzi o dodatki pies może dostawać na przykład surowe jajka. Tutaj jednak są podzielone zdania wśród ekspertów. Możemy również podawać suplementy, najlepiej sprawdzi się tutaj olej z łososia, lub też z dorsza, do tego drożdże piwne oraz wodorosty.