Przejdź do treści

Charakterystyka płyt warstwowych PIR

Budownictwo jest dziedziną, w której można korzystać z wielu różnorodnych materiałów i technologii i wyłącznie od inwestora zależy, na które z nich się zdecydują. W przypadku konstrukcji budowlanych wznoszonych z myślą o prowadzeniu w nich działań gospodarczych ważny jest czas poświęcony na budowę oraz koszt inwestycji. Dotyczy to w szczególności hal dowolnego przeznaczenia. W tym wypadku najlepszym materiałem budowlanym są płyty warstwowe.

Trwałe i lekkie płyty warstwowe PIR

płyty izolacyjne pir w okładziniePojawienie się płyt warstwowych spotkało się z ogromnym zainteresowaniem inwestorów gdyż wszelkie obiekty halowe można wznosić w sposób szybki i oszczędny. Ponadto zastosowanie płyt daje możliwość zbudowania hali od ścian zewnętrznych poprzez wewnętrzne aż po dach. Płyt warstwowe są produkowane w oparciu o okładziny blaszane i zamknięty pomiędzy nimi rdzeń wykonany z powszechnie znanych materiałów izolacyjnych takich jak wełna mineralna, styropian lub pianki poliuretanowe. Najlepsze efekty izolacji termicznej i akustycznej daje zastosowanie do budowy rdzenia pianki poliuretanowej, a w szczególności pianki poliizocyjanouretanowej zwanej potocznie PIR. Wytwarzane obecnie płyty izolacyjne PIR w okładzinie to racjonalne połączenie dwóch wymienionych komponentów w taki sposób by się jak najlepiej wzajemnie uzupełniały tworząc bardzo dobry panel konstrukcyjny. Płyty warstwowe PIR posiadają parametry izolacyjne przewyższające nawet o kilkadziesiąt procent konkurencyjne materiały. Dlatego też są znacznie cieńsze i lżejsze. Trwałe łączenie okładzin blaszanych z rdzeniem PIR odbywa się na liniach produkcyjnych i podczas tego procesu wytwarza się i mocuje różnorodne systemy montażowe. Podstawowym zabiegiem jest wykonanie frezów pioro – wpust lub głębszych frezów rowkowych, w których umieszcza się mechanizmy łączące. Łączenie płyt warstwowych PIR za pomocą frezów ułatwia dopasowanie płyt oraz likwiduje mostki termiczne tworzące nieszczelności. Okładziny płyt to wysokiej jakości nierdzewne blachy trapezowe, faliste lub płaskie dodatkowo zabezpieczane w przypadku płyt dachowych i elewacyjnych.

Producenci płyt warstwowych zapewniają szeroką gamę grubości rdzenia i kolorów okładzin aby sprostać wymaganiom konstrukcyjnym i estetycznym inwestora. Płyty izolacyjne PIR są bardzo odporne na działanie wszelkich czynników biologicznych, wilgoci oraz płomieni. Dzięki tym cechom odpornościowym nie wymagają prac naprawczych przez bardzo długi okres użytkowania.