Przejdź do treści

Co nazywamy betonem asfaltowym?

Chyba każdy jest w stanie samodzielnie zauważyć, że aktualnie drogi w naszym kraju reprezentują naprawdę dobrą jakość, ale większość osób na pewno nie zastanawia się nad tym, dlaczego tak właśnie jest. W rzeczywistości wpływ na to ma bez wątpienia wiele różnych czynników i właściwości wynikających z wykorzystanych lub przy tworzeniu materiałów. Dlatego każdy powinien poznać więcej szczegółów, ponieważ wtedy poczuje się na drodze znacznie bezpieczniej. Właściwości betonu asfaltowego ujawniają się przy okazji.

Podstawowe informacje o betonie asfaltowym

beton asfaltowyCzasami taki asfalt z różnych powodów musi składać się z wielu pojedynczych fragmentów, ale również to nie stanowi problemu. Asfaltobeton ma tak doskonale właściwości, że bardzo łatwo można go połączyć z innymi rzeczami, dzięki którym da się po prostu uszczelnić wszystkie ewentualne ubytki i inne tego typu rzeczy. Tym bardziej że pomimo dużej wytrzymałości to sama taśma bitumiczna jest stosunkowo niewielka, więc nie będzie stanowiła absolutnie żadnej przeszkody bez względu na to, gdzie dokładnie się znajdzie. Dlatego naprawienie nawierzchni wykonanej z czegoś takiego nie jest najmniejszym problemem. Chociaż robi się to z reguły naprawdę rzadko, bo dzięki odpowiedniemu składowi chemicznemu taki beton asfaltowy ma naprawdę dobre właściwości, co zresztą potwierdzono w badaniach. Beton składa się przecież z wielu różnych składników, bo twardość nadaje mu wyjątkowe kruszywo, które również występuje tam w różnych wersjach, bo różni się od siebie nie tylko tym, z jakiego dokładnie materiał powstało, ale również tym jaka jest jego wielkość. W strukturze takiego betonu można przecież zaobserwować małe i duże ziarna różnych minerałów.

Wszystko to stanowi spójną całość przede wszystkim dlatego, że zawsze do tych składników dodaje się masę asfaltową, która po prostu łączy to wszystko. Oczywiście robi się to zawsze w odpowiednich warunkach, bo duże znaczenie ma tutaj temperatura, ale nie wolno lekceważyć również innych czynników takich jak, chociażby ciśnienie. Zaletą tego betonu jest, chociażby jego konsystencja, która sprawia, że w czasie nakładania może się swobodnie wydostać do wszystkich możliwych szczelin. Dzięki betonowi asfalt przetrwa całe dekady pomimo dużych obciążeń i naprężeń.