Przejdź do treści

Czego dowiedziałam się o cewnikach foleya?

Od wielu lat marzyłam o tym, żeby zajść w ciążę. Kiedy wreszcie mi się to udało, każdego dnia przygotowywałam się na przyjście na świat mojego długo wyczekiwanego dziecka. Przyznam szczerze, że trochę obawiałam się porodu. Szczególnie, że przy ostatniej wizycie kontrolnej u lekarza dowiedziałam się, że być może w trakcie porodu trzeba będzie użyć specjalnego cewnika. Przestraszyło mnie to, bo myślałam, że wiąże się to z komplikacjami, ale na szczęście lekarz mi wszystko wytłumaczył.

Zalety cewników foleya

cewniki foleyaDowiedziałam się, że cewniki foleya bardzo często używane są podczas porodów, aby przyspieszyć ich przebieg. Nie wiąże się to z żadnymi komplikacjami, wręcz przeciwnie – zapobiega im powstaniu. Użycie takiego cewnika jest w pełni bezbolesne i jest stuprocentowo bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Są to bowiem specjalne cewniki urologiczno-ginekologiczne. Są one wykonane ze specjalnej hipoalergicznej silikonowej lub lateksowej rurki na końcu której znajduje się specjalny balonik. Podczas zabiegu cewnikowania jest on powoli wypełniany solą fizjologiczną, dzięki czemu w tym przypadku szyjka macicy delikatnie się rozszerza, ułatwiając poród. Taki cewnik jest niezwykle wytrzymały i nie powoduje żadnych podrażnień ani problemów po jego zastosowaniu. Podczas zabiegu niektórzy czują lekki dyskomfort związany z rozpieraniem, ale zdarza się to rzadko i większość pacjentek nie zgłasza żadnych dolegliwości związanych z zastosowaniem takiego cewnika podczas porodu. Tymi wszystkimi informacjami lekarz bardzo mnie uspokoił. Teraz nie pozostało mi więc nic innego, jak tylko czekać na dzień rozwiązania ciąży. Stało się to szybciej niż się spodziewałam. Faktycznie podczas porodu lekarz musiał użyć cewnika do rozszerzenia szyjki macicy. Tak jak jednak mnie zapewnił, było to całkowicie bezbolesne.

To co jeszcze było dla mnie istotne to fakt, że już po porodzie nie czułam żadnych dodatkowych dolegliwości w związku z zastosowaniem tego cewnika. Byłam bardzo zadowolona z faktu, że tak to się skończyło. Kiedy ostatnio koleżanka była zaskoczona tym, że podczas porodów używa się specjalnych cewników, wszystko mogłam jej wytłumaczyć. Znałam to z autopsji, dlatego przekonałam ją do tego, że jest to bezpieczny i profesjonalny zabieg przeprowadzany na wielu salach porodowych.