Przejdź do treści

Czy kanapki są zdrowe?

Zdrowe odżywianie w szkołach jest już od kilku lat jednym głównych wątków w ogólnonarodowej debacie na temat złych nawyków żywieniowych wśród dzieci. Narastający problem otyłości najmłodszych jest przedmiotem troski nie tylko rodziców, ale również władz szkolnych i ministerstw odpowiedzialnych za naukę oraz zdrowie.

Automaty z żywnością

automat sprzedający kanapkiOgromna popularność barów typu „fast food” oferujących szybkie i niedrogie, aczkolwiek mocno przetworzone i wysokokaloryczne jedzenie, jest główną przyczyną otyłości wśród dzieci. Obecność barów sieciowych, najczęściej amerykańskiej proweniencji, w pobliżu szkół sprawiła, że uczniowie szkół najchętniej stołowali się właśnie tam. Wysokokaloryczne posiłki w połączeniu z napojami o bardzo dużej zawartości cukru przyczyniły się w krótkim czasie do pojawienia się problemu otyłości wśród dzieci. Jednym z rozwiązań, które się przyjęły i sprawdziły, okazał się automat sprzedający kanapki postawiony w każdej szkole. Automat o niewielkich rozmiarach sprzedaje świeże kanapki, przygotowane wcześniej przez firmę posiadającą wszystkie potrzebne certyfikaty, dostępne w kombinacjach różnych składników. Kanapki z automatu są o wiele mniej kaloryczne od jedzenia oferowanego w „fast food” i cieszą się wielką popularnością, również ze względu na brak kolejek i szybki proces otrzymania posiłku. Propagowanie zdrowego trybu życia i odżywiania się przyniosło wymierne efekty, również w przypadku małych sklepików szkolnych sprzedających czipsy i inne, tłuste i niezdrowe jedzenie. Sklepiki zostały zobligowane do sprzedaży zdrowszej żywności i usunięcia z półek wysokokalorycznych napojów, tym samym automat sprzedający kanapki zyskał jeszcze większą popularność oraz nowe rzesze klientów. Tendencja do ograniczania niezdrowej żywności w szkołach powinna znaleźć jednak większą przychylność wśród włodarzy miast i wsi i następnym krokiem powinien być zakaz wydawana pozwoleń na budowę barów szybkiej obsługi w najbliższym otoczeniu szkół.

Wprowadzanie rozwiązań z zakresu dbałości o zdrowie najmłodszych, poza troską o ich zdrowie, przyniesie również w przyszłości wymierne korzyści finansowe dla państwa, w postaci pieniędzy zaoszczędzonych na leczeniu chorób powiązanych z otyłością. Dbanie o przyszłość naszych dzieci to obowiązek nas wszystkich i powinno to być również troską państwa, które powinno stać na straży zdrowia sowich obywateli.