Przejdź do treści

Czy wariograf jest skuteczny?

Większość z nas, zapytana czy kłamie, z pewnością udzieli odpowiedzi, że nie. Jednak prawda jest zupełnie inna, gdyż każdy z nas kłamie, tylko nie każdy potrafi się do tego przyznać. Niektórych oszustów można rozpoznać z zamkniętymi oczami, innych po gestach, a jeszcze innych dopiero po specjalnym badaniu poligraficznym, ponieważ doskonale się kamuflują.

Czy można zafałszować badanie wariograficzne?

wariograf - skuteczność po alkoholuOsoba, która mówi nieprawdę zawsze się z tym kryje. Może to robić nieudolnie lub w wyrafinowany sposób, przez co poznanie prawdy może być znacznie utrudnione. Jednak ciało zawsze wysyła pewne sygnały, które mogą świadczyć o oszustwie. Jednak ich dostrzeżenie wymaga od nas dużej spostrzegawczości, a zarazem obszernej wiedzy na temat zachowań ludzkich. Mowa niewerbalna ciała nie zawsze jest zrozumiała dla wszystkich, dlatego czasem łatwo jest kogoś oszukać. Na pewno nie jest łatwo się kontrolować w tracie badania wariograficznego, ponieważ jest ono bardzo dokładne. Przeważnie korzystają z niego instytucje sądowe, rządowe, korporacje, a także osoby indywidualne. Jeżeli chodzi o wariograf – skuteczność po alkoholu jest niemożliwa do ocenienia, ponieważ środek ten upośledza wiele czynności i zachowań ludzkich, które z pewnością będą fałszowały wynik. W takim stanie nie ma sensu wykonywać badania, ponieważ będzie ono nieważne. Wariograf jest urządzeniem, które służy do rejestrowania reakcji fizjologicznych takich jak potliwość skóry czy przyśpieszone tętno, na skutek bodźców zewnętrznych, którymi są emocje. Ogólnie potwierdzona skuteczność badania poligraficznego wynosi około dziewięćdziesięciu pięciu procent, co stanowi doskonały wynik na tle konkurencyjnych metod. Jednak musi ono być wykonane w odpowiedni sposób i w specjalnych warunkach, gdyż w przeciwnym wypadku wynik będzie zafałszowany.

Każdy z nas może poddać się badaniu wariograficznemu, ponieważ jest ono ogólnie dostępne. Kosztuje około tysiąc – tysiąc dwieście złotych i przeprowadzane jest w Instytucie Badań Wariograficznych w Warszawie lub w dowolnym oddziale zlokalizowanym w dwudziestu siedmiu miastach Polski. Ich realizacją oraz analizą wyników zajmują się doświadczeni testerzy, którzy także są gwarancją wysokiej skuteczności badania. Istotną rzeczą jest fakt, że nie można nikogo zmusić do badania, gdyż konieczne jest pisemne wyrażenie zgody.