Przejdź do treści

Czym jest bruksizm?

Bruksizm, zwany inaczej patologicznym tarciem zębami żuchwy o zęby szczęki, wywoływany jest najczęściej przez stres i stanowi sposób na jego odreagowanie. Wyżej wspomniany przyczynia się do nadmiernej aktywności mięśni odpowiedzialnych za poruszanie żuchwą. Na występowanie bruksizmu wpływ ma także patologiczny zgryz lub źle dopasowana proteza czy korona.

Bruksizm – to warto wiedzieć

leczenie bruksizmu warszawaOsoby, które cierpią na bruksizm bardzo często nie zdają sobie z tego sprawy. Zgrzytanie zębami staje się uciążliwe natomiast dla współmałżonków czy tych, którzy dzielą z nimi pokój. Jeżeli mowa jednak o realnych objawach, które mogą wskazywać na występowanie tego typu problemu to są nimi niewątpliwie bóle głowy oraz twarzy, dyskomfort w uszach i słyszenie szumu, jak i również pojawianie się nadwrażliwości w uzębieniu. Co istotne, w trakcie ataku bruksizmu osoba dotknięta tą przypadłością zaciska zęby nawet dziesięciokrotnie silniej niż w normalnej sytuacji przeżuwania jedzenia. Wyżej wspomniane skutkuje ścieraniem szkliwa, osłabieniem zębów jak i również ich wypadaniem. Ponadto bruksizm może wywołać inne, rozmaite choroby ogólnoustrojowe, w związku z czym niewątpliwie nie warto go lekceważyć. W tym miejscu pojawia się pytanie – jak zwalczyć bruksizm? Otóż w tym wypadku koniecznym będzie leczenie bruksizmu Warszawa. Do wyboru są rozmaite sposoby, które przynoszą różnorodne skutki. Pierwszym sposobem jest wyrównanie zgryzu z zastosowaniem różnorodnych technik, których wyboru dokonuje się po ustaleniu tych kwestii z lekarzem. Następnie, kolejnym sposobem na uporanie się z bruksizmem jest udanie się na psychoterapię i rozpoczęcie przyjmowania leków uspokajających. Istnieje również możliwość zastosowania szyny relaksacyjnej lub botoksu.

Podsumowując – sposobów na leczenie bruksizmu jest wiele, a to który z nich zostanie zastosowany, jest ściśle uzależnione od powodu powstawania wyżej wspomnianego. Należy pamiętać jednak o tym, że w momencie występowania objawów, które zostały podane we wcześniejszym fragmencie tekstu, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zasugeruje gdzie skierować się z problemem dalej. Dzięki temu będzie można wyleczyć chorobę, która wpływa negatywnie na komfort życia i dodatkowo jest niebezpieczna w swoich konsekwencjach.