Przejdź do treści

Czym kierować się przy zakupie spawarki TIG?

Wybór odpowiedniego urządzenia do spawania elementów ze stali czy aluminium nie jest prostym zadaniem. Wybierając tego typu narzędzie, należy zwracać uwagę na wiele czynników: czy mamy zamiar używać go w domu, czy w hali produkcyjnej, jakiego rodzaju materiały chcemy spawać i wiele innych czynników. Nie mniej ważna może się okazać marka danego urządzenia do spawania.

Jaką spawarkę TIG kupić?

nowa spawarka tig magnumTak jak wspomniano wcześniej, to, jakie urządzenie do spawania kupimy, powinno zależeć od wielu różnego rodzaju czynników. To, jakie funkcje posiada nowa spawarka tig magnum powinno zależeć przede wszystkim od miejsca jej planowanego zastosowania oraz materiałów, które chcemy przy jej pomocy spawać. Jeżeli tego typu spawarki nie planujemy użytkować w celach profesjonalnych, a jedynie domowych, nie warto zaopatrzyć się w urządzenie tego typu wyposażone w najnowocześniejsze funkcje. Z drugiej jednak strony, szukając urządzenia do warsztatu czy zakładu produkcyjnego, musimy większą uwagę przyłożyć do jego funkcjonalności i skuteczności. Warto również podkreślić, że do zastosowań domowych nie koniecznie należy wybierać spawarki TIG, gdyż z obróbką samej stali poradzi sobie ten drugi rodzaj urządzenia. Spawarki TIG powinniśmy bezwzględnie wybierać, jeżeli chcemy przy jej pomocy spawać elementy wykonane również ze srebra czy aluminium. Kolejny ważny parametr który należy wziąć pod uwagę kupując spawarkę to tak zwana grubość spawu. Określą się ją poprzez poziom emitowanego prądu – prąd w zakresie 40 – 60A radzi sobie mniej więcej z milimetrowej grubości stalą. Oczywistym więc jest, że im większe natężenie emitowanego przez spawarkę prądu, tym bardziej skuteczna i wydajna ona będzie. Kolejny aspekt, który również jest bardzo ważny to marka naszej nowej spawarki. Generalnie jeżeli zależy nam na długim i bezproblemowym użytkowaniu sprawek, nie kupujmy tych urządzeń, za którymi nie stoi żadna znana marka. Szczególnie tyczy się to przypadków, gdy poszukujemy tych urządzeń do zastosowań produkcyjnych czy warsztatowych.

Wybór urządzenia do spawania nie jest zadaniem prostym, ale można ułatwić sobie wybór kierując się kilkoma podstawowymi parametrami. Jeżeli poszukujemy spawarek do zakładu produkcyjnego, warsztatu samochodowego lub innych miejsc wykonujących profesjonalne naprawy, nie powinniśmy wybierać najtańszych, nie markowych urządzeń tego typu.