Przejdź do treści

Dawne stroje szlachty

 

Historia jest bardzo ważnym elementem każdego państwa, ponieważ świadczy ona o tym, jakie trudy i znoje musiało państwo pokonać, aby osiągnąć to, czym operuje obecnie. Warto jednak na moment zapomnieć o wygranych i przegranych bitwach, wynalazkach oraz dobrach architektonicznych. Ciekawym aspektem jest ubiór na przestrzeni wieków, który określał status majętny danej osoby. Miał on też nieoceniony wpływ na naszą historię.

Różnorodność strojów szlacheckich

stroje szlacheckieNie każdy z nas może pochwalić się szeroką wiedzą historyczną, ponieważ znamy jej urywki bądź interesujemy się daną epoką. Bardzo często przy tym omijamy wątki związane z ubiorem, ponieważ mogą nie wydawać się aż tak intrygujące jak przebieg bitwy, procesy myślowe wynalazców bądź architektów. Warto jednak zauważyć, iż pozwalały one na odróżnianie klasowe, które automatycznie każdego wpisywało w daną kategorię majętną. Dlatego stroje szlacheckie są ciekawym tematem wartym pogłębienia. Na przestrzeni wieków te stroje się różniły. Przede wszystkim mowa była tutaj o jakości materiałów, z jakich wykonywano stroje, a przy tym osoby bogatsze mogły pozwolić sobie na ich większą ilość. Im biedniejsza osoba, tym mniej miała strojów na zmianę. Dodatkowo im bogatsza rodzina, tym zdobniejsze były motywy. Używano wtedy złotych nici, wielkich kołnierzy i starano się za wszelką cenę podkreślać urodę kobiet. Suknie były bardzo rozkloszowane, co dodatkowo utrudniało im rozwój, ponieważ ich ruchy były mocno krępowane. Mimo to wyglądały zjawiskowo, a taniec z urodziwą kobietą w trakcie przyjęcia dla młodego kawalera był spełnieniem marzeń. Stroje szlacheckie składały się również z wielu warstw. Kaftany, koszule koronkowe, głębokie dekolty, gorsety oraz inne elementy miały tworzyć wielowymiarowy strój. To przyciągało wzrok każdej osoby z biedniejszej rodziny i wywoływało zazdrość.

Szlachta na przestrzeni epok mogła chwalić się tym, iż za każdym razem ich ubiór był bardzo zdobny. Mimo to różnorodność tych strojów zawsze miała na celu jedynie podkreślić ich status społeczny oraz zachęcać młodych kawalerów do ożenku z panną. Bardzo często szlachta przez ta zdobne stroje była odsłonięta, gdyż mimo fascynującego wyglądu mogli oni niejednokrotnie być ofiarami zamieszek oraz niechęci biedniejszej ludności.