Przejdź do treści

Dieta przy dnie moczanowej jest ważna

Wiele słyszymy ostanio o chorobie zwanej dną moczanową i o tym, że specjalna dieta przy dnie moczanowej jest niezwykle ważna. Czym właściwie jest dna moczanowa, a także co powinniśmy jeść przy tej chorobie a czego stanowczo należy unikać? Odpowiedzi na powyższe pytanie znajdują się w tekście poniżej.

Więcej o diecie przy dnie moczanowej

dieta przy dnie moczanowejZacznimy może od kwestii najistotniejszej, czyli od krótkiej definicji choroby jaką jest dna moczanowa. Otóż najprościej, to pewnego rodzaju schorzenie, które polega na tym, że we krwi mamy zbyt duże stężenie kwasu moczowego co z kolei prowadzi do zapalenia stawów a także do problemów z funkcjonowaniem pracy nerek. Jak można się domyślić permanentne stany zapalne związane są z ostrym bólem nerek, co niestety stanowoczno może utrudnić i uprzykrzyć nam życie. Może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę lecz dieta przy dnie moczanowej jest ogromnie ważna, ponieważ nieprawidłowa może zaostrzyć stane zapalne. Co jeść a czego stanowczo unikać? Wskazane są oczywiście wszelkie warzywa i owoce z wyjątkiem rabarbaru. Nie zaleca się natomiast tłustych mięs i tłuszczów zwierzęcych, typu smalec czy masło. Takie przetwory mleczne jak żółte sery czy inne tłuste produkty również nie powinny znaleźć się w diecie przy tej chorobie. Należy unikać również kakao, alkoholu i słodzonych napojów. Nie służyć nam będą również ostre przyprawy i produkty przetworzone.

Dodatkowe wskazówki, którymi warto się kierować przy dnie moczanowej to: picie dużej ilości wody, reguralne posiłki najlepiej co trzy lub cztery godziny. Poza tym, najlepiej jeść produkty gotowane na parze lub na wodzie. Stanowczo należy unikać produktów smażonych na głębokim tłuszczu. Prawidłowa i ściśle przestrzegana dieta pozwoli nam uniknąć pogorszenia zdrowia.