Przejdź do treści

Ile kosztuje wykonanie charakterystyki energetycznej budynku?

Dziesięć lat temu zaczęłam inwestować w nieruchomości. Kupiłam lokale mieszkalne przeznaczone na wynajem i zaczęłam je wynajmować lokatorom. Bardzo szybko inwestycja zaczęła mi się zwracać i miałam z tego duże zyski. Jednakże, musiałam przy tym dbać o zakupione przeze mnie nieruchomości. W końcu to ja byłam ich prawowitą właścicielką. Ważne świadectwa charakterystyki energetycznej były jedynymi z dokumentów, o które musiałam zadbać.

Wykonałem charakterystykę energetyczną w dobrej cenie

kompleksowa charakterystyka energetyczna budynku - cenaŚwiadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub lokalu jest dokumentem wystawianym po przeprowadzeniu odpowiedniej, profesjonalnej certyfikacji energetycznej budynku oraz audytu energetycznego. Określa ono jakie jest zapotrzebowanie energetyczne budynku i jakie jest rzeczywiste zużycie energii elektrycznej w pomieszczeniu. Niezwykle ważne jest, aby pomiędzy tymi dwoma pomiarami nie było żadnych nieścisłości ani rozbieżności. Taki dokument jest ważny dziesięć lat od momentu jego wystawienia. W tym roku musiałam uzyskać nowe świadectwa charakterystyki energetycznej dla moich budynków mieszkalnych. Byłam ciekawa, jak przez ten czas zmieniły się ceny na rynku w firmach elektrycznych. Zależało mi bowiem na tym, aby uzyskać świadectwa charakterystyki energetycznej w jak najlepszych cenach. Jeżeli ktoś posiada dużo lokali czy budynków, tak jak ja, w których musi takie pomiary wykonać, to kwota może być dość znaczna. Poszukiwania odpowiednich informacji rozpoczęłam od internetu. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: kompleksowa charakterystyka energetyczna budynku – cena, i zaczęłam przeglądać wyniki. Szybko się dowiedziałam, że koszt wykonania takiego świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jest zależny od wielkości i przeznaczenia budynku. Cena za wykonania charakterystyki energetycznej w przypadku budynków niemieszkalnych była dużo wyższa niż w przypadku budynków mieszkalnych.

W moim przypadku koszt wykonania charakterystyki energetycznej budynków nie był jednak zbyt wysoki. Cena za wykonanie takiego świadectwa w budynkach mieszkalnych o powierzchni do 100 metrów kwadratowych wynosiła średnio około 250 złotych netto i rzadko kiedy przekraczała 300 złotych. W przypadku budynków o większej powierzchni cena była nieznacznie tylko wyższa.