Przejdź do treści

Jak suplementować chlorellę?

Chlorella to słodkowodna alga, która w ostatnich latach została okrzyknięta jednym z super food. To znaczy, że jest pomocna w poprawie oraz utrzymaniu dobrego zdrowia. Głównie słynie z właściwości oczyszczających dzięki swojej zdolności do wiązania metali ciężkich i ich usuwania z organizmu. Poza tym jest źródłem białka oraz licznych minerałów i witamin. Różne są zalecenia dotyczące jej przyjmowania, niektórzy dietetycy zalecają codzienną suplementację, inni radzą okresowe kuracje.

Właściwe dawkowanie chlorelli

chlorella dawkowanieChlorella na rynku dostępna jest w proszku lub tabletkach. Tabletki nie powinny zawierać żadnych innych składników, najlepiej jeśli jest to wyłącznie sprasowana alga. Należy również zwracać uwagę na certyfikaty, zwłaszcza w przypadku chińskiego pochodzenia produktu. Codzienna dawka chlorelli powinna mieścić się w granicach 2-3 gramów proszku lub 4-6 tabletek, jednak przy zwalczaniu konkretnych dolegliwości jak np. choroby zwyrodnieniowe, na które pomaga chlorella dawkowanie można zwiększyć do nawet 10-20 gramów. Generalnie stosowanie tej algi jest bezpieczne, jednak jak w przypadku każdego suplementu lepiej zacząć od mniejszych ilości i stopniowo je zwiększać. Na początku stosowania mogą pojawić się bóle głowy związane z oczyszczaniem się organizmu. Jeśli jednak trwają one dłużej, należy zasięgnąć opinii lekarza lub odstawić, gdyż może to wynikać z uczulenia organizmu lub zanieczyszczenia produktu. Wskazania do stosowania chlorelli są różne, począwszy od zwykłego wzbogacenia diety o witaminy (A,B1,B2,B6,C,E) i minerały (magnez, potas, żelazo, wapń) przez zwalczanie stanów zapalnych, cukrzycy aż do wspomagania organizmu w walce z nowotworem. Długość kuracji nie jest jednoznacznie określona, niektórzy nie widzą przeciwwskazań do stałej suplementacji, inni zalecają okres 3-6 miesięcy. Przeciwwskazaniem do zażywania chlorelli jest jednoczesne przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, gdyż alga zawiera witaminę K, która sprzyja krzepnięciu, a także problemy z tarczycą mogące wynikać z zaburzeń wchłaniania jodu.

Zgodnie z obecną wiedzą chlorella może pomóc w walce z wieloma schorzeniami, dlatego warto rozważyć włączenie jej do codziennej diety lub przeprowadzić z jej pomocą kilkutygodniową kurację oczyszczającą. Zaczynajmy od mniejszej dawki, aby monitorować na bieżąco reakcję naszego organizmu i stopniowo ją zwiększajmy. Pamiętajmy, że rośliny i zioła nieraz mają działanie porównywalne do leków, dlatego sięgajmy po nie z głową.