Przejdź do treści

Jak ważne są instalacje przeciwpożarowe?

Każdy nowy budynek, zarówno mieszkalny jak i ten stworzony pod przedsiębiorstwo, powinien być dostosowany do norm BHP. Bardzo ważne jest, aby w każdym budynku znajdowały się odpowiednio usytuowane wyjścia bezpieczeństwa, gaśnice oraz alarmy przeciwpożarowe. Warto zatem skorzystać z usług firmy, która zajmuje się wykonywaniem instalacji przeciwpożarowych. 

Instalacje przeciwpożarowe – gdzie wykonać projekt? 

projektowanie instalacji ppożWykonanie projektu instalacji przeciwpożarowej nie jest łatwe. Najlepiej powierzyć to firmie, która  zajmuje się tym profesjonalnie. Projektowanie instalacji ppoż musi odbyć się jeszcze zanim budynek zostanie oddany do użytku. Kompleksowe instalacje przeciwpożarowe zakładają wykonanie projektu, jego realizację i montaż – firmy podejmujące się tego typu działalnościom muszą posiadać odpowiednie pozwolenia, najlepiej także, jeśli dodatkowo posiadają długoletnie doświadczenie. Wyposażenie naszego budynku w instalację przeciwpożarową stanowi solidną podstawę do uznania go za bezpieczny – nawet na wypadek pożaru istnieje duża szansa na zapanowania nad żywiołem. Systemy przeciwpożarowe możemy podzielić na kilka rodzajów. Należą do nich:  systemy gaszenia mgłą, systemy gaszenia wodą, gaszenie pianą oraz gaszenie gazem. Rodzaj dostosowuje się zwykle do budynku, by jak najszybciej ugasić ogień, który się w nim znajdzie. Zaopatrując się w instalację przeciwpożarową, warto zastanowić się nad systemem detekcji i sygnalizacji, by jak najszybciej zareagować na rozprzestrzeniający się ogień. 

Instalacja przeciwpożarowa jest bardzo istotnym elementem w każdym budynku. Niezależnie od tego, czy jest to obiekt publiczny, czy prywatny, powinien on posiadać specjalny system, dzięki któremu unikniemy zagrożenia życia i utraty mienia. Pożar jest bowiem możliwy w niemal każdych warunkach.