Przejdź do treści

Jak zahamować rozprzestrzenianie się pożaru?

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z ważniejszych aspektów, o który zadbać musi pracodawca lub właściciel czy też użytkownik obiektu. W zależności od tego czy mówimy o domu mieszkalnym, hali produkcyjnej czy też o galerii handlowej, zalecane będą inne rozwiązania. Przepisy o ochronie przeciwpożarowej wyraźnie zaznaczają, kto jest odpowiedzialny za dbanie o bezpieczeństwo. Na szczęście dziś te osoby mają do dyspozycji liczne narzędzia.

Zalety stalowych krat rolowanych

kraty rolowane staloweGdy wybuchnie pożar, pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić jest niezwłoczne zaalarmowanie wszystkich znajdujących się w pobliżu osób oraz zawiadomienie odpowiednich służb. Dopiero później można przystąpić do samodzielnej próby zahamowania lub ugaszenia pożaru. Bardzo skuteczną metodą walki z pożarem, zwłaszcza jeśli mówimy o pożarze rozwijającym się dynamicznie, w takim miejscu jak galeria handlowa czy hala produkcyjna, gdzie zniszczeniu może ulec dalsza, rozległa część budynku, są kraty rolowane stalowe lub aluminiowe, wyposażone w niepalny materiał, mający odgrodzić część budynku ogarniętą pożarem od pozostałej. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się płomieni oraz niemalże całkowicie ogranicza rozprzestrzenianie się szkodliwego, trującego dymu, będącego przyczyną wielu przypadków śmiertelnych spowodowanych przez ogień. Kurtyna przeciwpożarowa uwalniana jest za pomocą specjalnego mechanizmu hamującego, który aktywuje się po wykryciu przez czujnik, że zaistniało zagrożenie pożarem. Jest to idealne zastosowanie w miejscach, gdzie konstrukcja budynku uniemożliwia zastosowanie stałych przegród przeciwpożarowych. Można dzięki temu uratować ludzkie życie i zdrowie, a także zapobiec dalszym stratom mienia, często o znacznej wartości. Ogromną zaletą rolet przeciwpożarowych jest umożliwienie ewakuacji osobom pozostającym wewnątrz płonącego obiektu. Można stosować je jako zabezpieczenie świetlików, okien czy wejść do sklepów i punktów handlowo usługowych w galeriach handlowych.

Gdy wybuchnie pożar, najważniejszą rzeczą jest dbanie o ludzkie bezpieczeństwo. Mienie i obiekt, który staje w płomieniach zawsze muszą być na drugim miejscu. Ważna jest także profilaktyka przeciwpożarowa. Odpowiednie oznaczenie dróg ewakuacji i rozwieszenie w wyznaczonych miejscach instrukcji przeciwpożarowych powinno znacznie ułatwić ewakuację, a co za tym idzie opanowanie pożaru. W przypadku, kiedy wystąpią uchybienia i braki w przygotowaniu ochrony przeciwpożarowej, na pewno nie obejdzie się bez konsekwencji.