Przejdź do treści

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

 

W obecnych czasach, każdy z nas posiada w domu podłączenie do instalacji cieplnej, lub też własna instalację centralnego ogrzewania. Mimo to wielu ludzi ma problem z regulacją temperatury w ten sposób, aby zachować równowagę pomiędzy przyjemnym odczuciem ciepła, a obniżeniem rachunków za korzystanie z sieci ciepłowniczej.

Jak racjonalnie gospodarować ciepłem?

zawory variotermPierwszy i najważniejszy punktem, jest regulacja ciepłoty kaloryferów w zależności od przeznaczenia pomieszczenia, ilości czasu który spędzamy w domu i przede wszystkim, temperatury panującej na zewnątrz. Pierwszym i najważniejszym elementem, w jaki powinniśmy wyposażyć nasze kaloryfery, są tak zwane zawory varioterm. Po zakupie kaloryferów lub przeprowadzce do nowego mieszkania, kaloryfery posiadają proste głowice regulujące temperaturę nie posiadające żadnych oznaczeń, przez co trudno dostosować temperaturę do naszych wymagań. Po zakupie głowic termo-regulujących jest to znacznie prostsze. Ich działanie polega na prostym zastosowaniu zasad fizyki, które regulują czas aktywacji kaloryfera i maksymalną temperaturę do jakiej może się on rozgrzać. Ten sposób można wykorzystać do manipulacji temperaturą w domu. Najwyższa temperatura powinna panować w łazience, tak abyśmy uniknęli przeziębienia po wzięciu prysznica. Najniższa zaś – na korytarzu,w piwnicy, wiatrołapie i w innych przejściowych pomieszczeniach, Co ciekawe warto obniżyć temperaturę przykręcając kaloryferach na pól godziny przed położeniem się spać, gdyż optymalna temperatura w naszej sypialni powinna wynosić około osiemnaście stopni. Bardzo częstym błędem powtarzanym przez właścicieli mieszkań jest całkowite zakręcanie kaloryferów gdy wychodzimy z domu. Jest to bardzo duży błąd. Zbyt zimne powietrze w domu czy w mieszkaniu nie tylko powoduje pojawianie się pleśni czy grzybów, których bardzo trudno się pozbyć, ale także wbrew pozorom, większe zużycie energii. Chodzi o to, że kaloryfer zużycia najwięcej ciepła w momencie pierwszego nagrzewania się. Częste zakręcanie kaloryferów w domu może więc spowodować wzrost nachurów za energię cieplna.

Bardzo ważnym elementem jest też odpowiedni sposób w jaki wietrzymy nasze mieszkanie. W czasie gdy okna są otwarte, należy zakręcić dopływ ciepła do kaloryfera. Zwiększając dopływ do maksimum, kaloryfer będzie starał się za wszelką ceną utrzymać wysoką temperaturę i tym samym zwiększy zużycie energii nawet kilkukrotnie.