Przejdź do treści

Jaką odzież roboczą na budowę wybrać?

Odzież robocza jest podstawowym elementem wyposażenia każdej osoby pracującej na budowie. Powinna ona spełniać obowiązujące normy i warunki bezpieczeństwa, ochrony oraz komfortu. Odzież powinna być dostosowana do charakteru pracy, wykonywanych zadań i wymagań pracowników. Odzież na budowę musi posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty odpowiednie dla odzieży ochronnej i roboczej.

Odzież robocza dla budowlańców

odzież robocza bhpMyśląc o odzieży ochronnej, najważniejsze jej cechy nasuwają się właściwie same. Powinna być wygodna, nie ograniczać ruchów, a jednocześnie skutecznie chronić przed czynnikami z zewnątrz. W zależności od charakteru i miejsca wykonywanej pracy powinna chronić przed warunkami atmosferycznymi oraz odpowiednio dobrana do pory roku. Niezależnie od tego, czy jest lato, czy zima, na budowie obowiązują niezmienne zasady – pracownik powinien mieć możliwie jak największą część ciała zakrytą, dlatego niedopuszczalne są na przykład krótkie spodenki. Z tego powodu, odzież robocza BHP przeznaczona na cieplejsze miesiące powinna być przewiewna i nieocieplana, z kolei podczas jesieni, czy zimy dodatkowo chroniąca przed deszczem, czy mrozem. Pracownicy najczęściej sięgają po praktyczne ogrodniczki lub spodnie robocze do pasa ze wzmocnieniami na kolanach. Na górze zwykle pojawia się przewiewna koszulka, bluza i kurtka robocza – w zależności od pogody. Na budowie doceniana jest przede wszystkim solidność i jakość wykonanej odzieży – powinna być ona możliwie najwyższa, a same ubrania wykonane z trwałych materiałów, mocnych szwów. Dodatkową zaletą, a czasem wręcz koniecznością, są dodatkowe wzmocnienia w newralgicznych miejscach, przykładowo na łokciach, czy kolanach. Bardzo istotnym elementem stroju roboczego są buty – najczęściej wymagane są ze stalowymi wzmocnieniami w podeszwach oraz na czubkach palców. Powinny być one odpowiednio dopasowane rozmiarem oraz stabilnie trzymać kostkę i staw skokowy. Kolejny niezwykle istotny element, bezwzględnie wymagany na każdej budowie to kask ochronny.

Dzież robocza ma za zadanie przede wszystkim chronić użytkownika przed czynnikami pogodowymi, a także urazem. Dodatkowo powinna zapewniać pełen komfort pracy, bez ograniczania zakresu ruchów. Odzież robocza powinna być solidnie wykonana, spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa i co ważne – posiadać niezbędne certyfikaty i atesty.