Przejdź do treści

Jaka powinna być więźba dachowa?

Jak wiadomo, więźba dachowa to niezwykle kluczowy element domu. Wykonuje się ją z solidnego, litego drewna lub też występuje w formie prefabrykatu i jest tworzona u producenta. Dzięki niej unika się odpadów na placu budowy. Taka więźba dachowa ma równo wykończone elementy i jej struktura obliczana jest za pomocą programu komputerowego.

Zastosowanie więźby dachowej

polecana więźba dachowa z podkarpaciaDrewniany szkielet dachu nazywany jest więźbą dachową i przenosi ona różnego rodzaju obciążenia z dachu na konstrukcję ścian nośnych domu. Polecana więźba dachowa z Podkarpacia jest wykonywana z wysokiej jakości drewna konstrukcyjnego, które spełnia wszelkie wymagania i normy. Odpowiednio dobrane drewno oraz montaż sprawiają, że konstrukcja jest stabilna i bezpieczna. Obciążenia pokrycia dachowego, takie jak śnieg, deszcz czy wiatr zostają przeniesione na konstrukcję ścian nośnych. Więźbę dachową wykonuje się z litego drewna. Dostępnych jest kilka odmian więźby dachowej: krokwiowa, krokwiowo-jątkowa i płatwiowo-kleszczowa. Tylko dobrze wysuszone i zaimpregnowane drewno nadaje się do użycia go do wykonania więźby dachowej. Drewno zazwyczaj pochodzi z sosny lub świerku. Skomplikowanie konstrukcji więźby dachowej oraz wielkość wpływa na jej cenę. Nie warto oszczędzać na tym materiale, ponieważ od niego zależy bezpieczeństwo domowników. Przez kiepskiej jakości drewno, które jest niedostatecznie wysuszone i niesolidnych fachowców, można narazić zdrowie i życie mieszkańców. Bezpieczeństwo konstrukcji i solidność wykonania, powinna przyświecać każdemu przy wyborze odpowiedniej ekipy, która będzie zajmowała się montażem. Coraz częściej zaczyna być używana więźba dachowa prefabrykowana, która jest wykonywana u producenta i jest gotowa do montażu. Rozwiązanie jest porównywalne cenowo z tradycyjną więźbą dachową. Prefabrykowana więźba przygotowywana jest przez specjalistyczne maszyny, a dach ma całkowicie równe połacie.

Tylko dobrze wysuszone drewno oraz odpowiednio zaimpregnowane jest zdatne do zastosowania w więźbie dachowej, ponieważ musi być ona niezwykle solidna i trwała. Drewno powinno być zabezpieczone przed gniciem, pleśnią, szkodnikami, ogniem oraz wysoką temperaturą. Drewno konstrukcyjne powinno być oznakowane symbolem CE, który świadczy o jego wysokiej jakości.