Przejdź do treści

Kapcie – rodzaj obuwia domowego

Najwcześniejsze wzmianki o obuwiu, które można by określić mianem kapci pochodzą z pism datowanych na XII wiek z czasów dynastii Song. Autorem tego dzieła był oficer wojskowy z południowej dynastii Song, który opisał miękkie buty, które widział noszone na obszarze znanym jako dzisiejszy Wietnam. Były one wykonane z „miękkiego jedwabiu z drobnymi szwami”.

Kapcie – miękkie obuwie domowe

miękkie kapcie męskieMiały też rzemień do wsunięcia między dwa pierwsze palce

, bardziej jak dzisiejsze japonki. Musiały one być bardzo popularne i chętnie noszone, gdyż wiele par z tego obszaru oraz z innych części Chin znajduje się obecnie w muzeach na całym świecie. Pierwsza wzmianka o kapciach w świecie zachodnim pochodzi z końca XIV wieku, kiedy to stawały się one popularne wśród europejskiej szlachty. Na początku XVI wieku były już na nogach każdego dobrze sytuowanego Europejczyka, zarówno mężczyzny jak i kobiety. Wykonane były z bardzo drogich tkanin, w tym jedwabiu, aksamitu, a niesławny Henryk VIII, który uważał się za najbardziej ekstrawagancko modnego człowieka w Europie, preferował miękkie kapcie męskie wykonane z czystego gronostaju

buy kamagra

, z prawdziwymi złotymi szwami i podeszwami z koźlęcej skóry. Henryk nie był jedynym angielskim królem, który wpłynął na modę pantoflową (noszenia kapci) na przestrzeni wieków. W wiktoriańskiej Anglii bardzo modne stały się kapcie „Prince Albert”, aksamitne pantofle z pikowaną jedwabną podszewką i miękką skórzaną podeszwą.

Były one tak eleganckie, że uznawano je za odpowiednie do noszenia nawet na wytwornych przyjęciach. W XX wieku kapcie stały się normą dla ludzi z całego zachodniego świata i nie były już zarezerwowane dla bogaczy. Obecnie są one dostępne w szerokiej gamie stylów i są powszechnie akceptowaną formą obuwia domowego.