Przejdź do treści

Kiedy konieczna jest legalizacja?

 

Od profesjonalnych urządzeń pomiarowych wymaga się znacznie więcej, niż od ich odpowiedników, które używane sa amatorsko. Przede wszystkim bardzo ważne jest, by te urządzenia były zarejestrowane w odpowiedniej bazie. Tylko w takim wypadku ich używanie będzie w pełni legalne.

Czy legalizacja mierników jest droga?

tania legalizacja mierników elektrycznychUrządzenia pomiarowe, które sa wykorzystywane w przemyśle, czy też innych zastosowaniach profesjonalnych, musza spełnić pewne, bardzo ściśle określone wymagania. Na przykład bardzo ważne jest, by były zarejestrowane w odpowiedniej bazie, gdyż tylko wtedy ich profesjonalne wykorzystywanie będzie legalne. Oczywiście, tania legalizacja mierników elektrycznych jest możliwa do wykonani tylko w odpowiednich doświadczonych laboratoriach, które zajmują się tym już od dłuższego czasu. Zanim bowiem dane o konkretnym urządzeniu zostaną wprowadzone do bazy, trzeba najpierw przebadać dany miernik, aby przekonać się jakie sa jego faktyczne możliwości. W przypadku tych mierników zawsze zwraca się szczególną uwagę na tak zwany zakres błędu pomiarowego. To właśnie od tego będzie zależało, czy dany miernik nada się do profesjonalnych zastosowań, czy tez nie. Oczywiście te mierniki, których dokładność nie jest wystraczająca, nie mogą być dopuszczone do użytku w przemyśle czy tez w budownictwie. Czy jednak zawsze procedura legalizacji jest konieczna? Jest ona wymagana w tych przypadkach, gdy od wiarygodności pomiarów może zależeć bezpieczeństwo, na przykład użytkowników budowanego budynku czy też pracowników zakładu produkcyjnego. Tak naprawdę jednak, w każdym zastosowaniu profesjonalnym, legalizacja mierników jest rekomendowana i z pewnością warto ja wykonać. Dzięki temu, można mieć pewność co do faktycznych możliwości danego miernika, można się także przekonać o tym, czy w ogóle warto jest z niego korzystać. Oprócz tego, w przypadku kontroli w zakładzie produkcyjnym, czy też na budowie, to, czy dany miernik został zalegalizowany, czy też nie jest zawsze kontrolowane. Używanie nie dopuszczonych do użytku mierników może się skończyć wysokimi karami.

Od urządzeń pomiarowych wykorzystywanych w przemyśle wymaga się znacznie więcej – przede wszystkim, powinny być one wystarczająco dokładne. Dodatkowo, muszą być zarejestrowane w odpowiedniej bazie, co potwierdzi bezpieczeństwo ich użycia, oraz wiarygodność.