Przejdź do treści

Korzystamy z kwarcowych promienników

Promienniki podczerwieni stają się coraz popularniejszą formą ogrzewania, które stosowane są między innymi w przypadku hal przemysłowych, hal namiotowych, kościołów, tarasów, balonów, suchych saun, magazynów, warsztatów, domków letniskowych i wielu innych miejsc. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich działania oraz zastosowania.

Dobre jakościowo kwarcowe promienniki

kwarcowe promienniki podczerwieniW przypadku promienników kwarcowych cała energia, działająca niemal jak sztuczne słońce, nakierowana jest na człowieka i powoduje, że uczucie ciepła odczuwalne jest niemal natychmiast. Emitują one krótkofalowe promieniowanie podczerwone, które jest całkowicie nieszkodliwe dla człowieka, a nawet jego właściwości wykorzystuje się w lecznictwie. Dzięki temu nagrzewane są wyłącznie te miejsca, na które pada promieniowanie, niemal natychmiast po włączeniu promiennika. Warto wybierać dobre jakościowo kwarcowe promienniki podczerwieni. Powierzchnie, które zostają oświetlone, nagrzewają i powoduje to wzrost temperatury otoczenia. Co istotne, sama temperatura powietrza czy jego przepływ nie będą mieć w tym przypadku większego znaczenia. Wydajność promienników kwarcowych jest wysoka w porównaniu z innymi formami ogrzewania dużych pomieszczeń. Ogrzewanie to jest bowiem dostarczane w wydajny sposób, bez strat spowodowanych dogrzewaniem miejsc niewymagających tego. Oprócz tego ciepło jest odczuwalne od razu po włączeniu, bez konieczności uzyskiwania odpowiedniej temperatury w całym pomieszczeniu. Niższe są także straty ciepła, gdyż temperatura powietrza może pozostać niższa przy jednoczesnym zachowywaniu dla ludzi komfortowej temperatury. Dzięki zastosowaniu ekranów cieplnych za halogenami możliwe jest nakierowanie ciepła. Wśród wielu osób pojęcie krótkofalowego podczerwonego promieniowania cieplnego wzbudza pewne obawy, jednak jest ono wokół nas od zawsze, nie jest również w żadnym stopniu szkodliwe. Znaczenie może mieć jedynie odpowiednie umiejscowienie promiennika, który powinien być skierowany w taki sposób, aby strumień światła pokrywał odpowiednią powierzchnię.

Reasumując, jeżeli zależy nam na tym, abyśmy mogli skorzystać z odpowiednich metod ogrzewania, które będą ekologiczne, efektywne i wygodne w użytkowaniu, warto wziąć pod uwagę promienniki podczerwieni. Choć nie są one już nowością na rynku, wciąż wiele osób nie ma świadomości ich istnienia oraz skuteczności działania.