Przejdź do treści

Korzystamy z materacy termoelastycznych

 

Materac jest konstrukcją stworzoną w celu zapewnienia ciału właściwego podparcia w pozycji leżącej. Odpowiednio dobrany model może zapewnić komfort, zdrowie oraz bezpieczny sen. Narożniki oraz wersalki nie są w stanie zapewnić tego samego, ponieważ są twarde oraz stworzone z myślą o eksploatacji w pozycji siedzącej albo do okazjonalnego snu. Poświęcenie czasu na wybranie odpowiedniego materaca będzie inwestycją w zdrowie.

Zalety materacy termoelastycznych

materace termoelastyczne perdormire dla dorosłychAby materac zapewniał odpowiednie podparcie kręgosłupa, powinien być dostosowany do wzrostu oraz wagi użytkownika. Powszechna jest opinia, iż materac powinien być jak najtwardszy. Jest to jednak wynik stosowania przez lata innych rozwiązań przy produkcji materacy, nie ma to więc przełożenia na współczesne modele. Dobrym zakupem będą materace termoelastyczne perdormire dla dorosłych. Właściwie dobrany materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, co pozwoli na idealne dopasowanie do krzywizn kręgosłupa. Dodatkowo zakupiony materac powinien być do najmniej o 20 centymetrów dłuższy od osoby, która będzie na nim spać. Ze względu na różnorodne budowy ciała i wagi, warto pamiętać, że im człowiek jest cięższy, tym materac powinien być twardszy, a dla osoby lekkiej znacznie miększy. Kolejnym wyznacznikiem tego, jaki materac wybierzemy, powinna być pozycja przyjmowana w czasie snu. Osoby śpiące na boku powinny mieć materace, które będą dopasowywały się do ciała i w miejscach wystających bardziej zagłębić się, dzięki czemu kręgosłup będzie prosty w czasie snu. W przypadku snu na plecach albo na wznak, ciężar rozkłada się bardziej równomiernie, dzięki czemu nie musi być on tak elastyczny. Konieczne jest, aby w czasie leżenia na wznak kręgosłup nie wyginał się za bardzo w odcinku lędźwiowym, ani nie przylegał całkowicie do materaca. Dla osób często zmieniających pozycję w czasie snu najlepsze będą modele dopasowujące się do zmian, na przykład termoelastyczne.

Podsumowując, zakup odpowiedniego modelu materacu tylko pozornie wydaje się bardzo prostym zadaniem. W takim przypadku konieczne będzie uwzględnienie różnych kryteriów, które mogą być pomocne w czasie wyboru. I choć znacznie ma nasza wygoda, to wpływ na nią będzie mieć także rodzaj materiału, z jakiego jest zrobiony materac.