Przejdź do treści

Korzystamy z podkładu pod panele

Materiał, który się powinien znaleźć pod podłogą, jaka nie jest przyklejana do podłoża, jest podkład. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów podkładów, które wyróżniają się określonymi parametrami. Z tego powodu warto wziąć pod uwagę możliwość zapoznania się z zaletami oraz wadami poszczególnych typów podkładów oraz wybrania najbardziej korzystnego.

Dobór optymalnych podkładów pod panele

dobry podkład pod panelePanele są dobrym jakościowo rozwiązaniem, stosunkowo tanim, łatwym w montażu oraz efektywnym. Zanim jednak podejmie się decyzję odnośnie okładziny na podłogę, warto w pierwszej kolejności sprawdzić dostępne podkłady. Warto sięgać po dobry podkład pod panele. Pełni on funkcję ochroną przed działaniem wilgoci, jak również umożliwia swobodną pracę paneli, które mogą zmieniać nieco swoją pozycję. Nie da się jednoznacznie ustalić, jaki rodzaj podkładu będzie najlepszy pod panele. Jest to uzależnione między innymi od tego, na jaki rodzaj podłoża zamierzamy położyć nową podłogę, a także w jakim jest ono stanie. Do nierównej powierzchni będziemy potrzebować innego typu podkładu, niż w przypadku nawierzchni bez usterek. Istotnym parametrem będzie w tym zakresie grubość stosowanego podkładu. Istotne jest to, aby brać pod uwagę miejsce, w jakim mają zostać ułożone panele. W pomieszczeniach powszechnie stosowanych, jak na przykład przedpokój, konieczne jest zastosowanie podkładu o większym poziomie wytrzymałości na obciążenia. Dzięki temu podłoga nie powinna się odkształcać. W przypadku ogrzewania podłogowego warto wybrać taki podkład, który posiada jak najniższy opór cieplny. Dzięki temu będziemy mogli zapewnić sobie wyższy poziom wydajności ogrzewania. Natomiast mieszkając nad piwnicą albo innym zimnym pomieszczeniem, warto sięgać po podkłady posiadające dobre parametry izolacyjne.

Decydując się na zakup podkładu pod panele, należy wybrać konkretny rodzaj który będzie pasował do naszej nieruchomości. Pierwszym rodzajem są podkłady poliuretanowo-mineralne, które są wytrzymałe na nacisk oraz mają niski opór cieplny. Następnym typem są podkłady z polistyrenu ekstrudowanego, który idealnie nadaje się do wyrównywania podłogi, a także są doskonałymi izolatorami. Dodatkowo są one odporne na działanie wilgoci, a także redukują dźwięki transmisyjne.