Przejdź do treści

Malowanie listew przypodłogowych

Listwy przypodłogowe pomalowane na kolor kontrastujący z kolorem ścian mogą zwrócić uwagę na detale ściany, a może na obrazy i draperie zdobiące ścianę. Listwy przypodłogowe mogą mieć również wyszukane listwy i rzeźby, które mogą służyć jako element dekoracyjny pomieszczenia. Listwy przypodłogowe mają wiele zastosowań.

Jak samemu pomalować listwy?

ładne listwy przypodłogoweTo nie tylko elementy dekoracyjne w pomieszczeniu; stanowią również ochronę ścian. Tak więc, gdy remontujesz swój dom, powinniśmy rozważyć dodanie listew przypodłogowych, jeśli jeszcze ich nie mamy. Listwy przypodłogowe zostały pierwotnie zaprojektowane w celu ukrycia połączenia między ścianą a podłogą. Ściany nie zawsze były otynkowane tak gładko i równo, jak dzisiaj, więc stworzyło to sposób na staranne wykończenie ścian, zakrywające nierówne i nieestetyczne połączenia. Listwa przypodłogowa działa również jako bariera ochronna wokół krawędzi ściany, co może zapobiegać takim zjawiskom, jak wgniecenia i zadrapania spowodowane butami i odkurzaniem. Mają nie tylko walor praktyczny, ale także oferują dużą wartość estetyczną w naszym domu. Jeśli zastanawiamy się nad pomalowaniem listew przypodłogowych i odświeżeniem domu, ważne jest, abyśmy byli dobrze wyposażeni w odpowiednie narzędzia, które umożliwią nam jak najlepsze wykonanie pracy. W przypadku majsterkowania zawsze najlepiej jest zastosować środki bezpieczeństwa, w tym malowanie listew przypodłogowych. Ponieważ będziemy szlifować powierzchnię cokołu, powinniśmy podczas tego procesu chronić oczy i usta. W tym celu radzimy nosić okulary ochronne i maskę przeciwpyłową. Zaleca się również, aby podczas szlifowania wietrzyć pomieszczenie maksymalnie, więc jeśli to możliwe, staraj się zostawić otwarte okna. Będziemy również spędzać większość czasu na podłodze, więc może to stanowić zagrożenie dla kolan. Aby uzyskać jak najlepszy komfort, sugerujemy noszenie nakolanników, aby odciążyć kolana i robienie regularnych przerw, kiedy tego potrzebujemy. Niezależnie od tego, czy malujesz ładne listwy przypodłogowe od zera, czy też nakładasz nową, świeżą warstwę farby w obecnym domu, przygotowanie przed malowaniem ma kluczowe znaczenie w procesie majsterkowania. Nie ma znaczenia, czy malujesz bezpośrednio na dębowych listwach przypodłogowych, czy po prostu przemalowujesz listwy, nadal musimy całkowicie przeszlifować listwy przed naniesieniem kropli farby. Przed szlifowaniem radzimy wyczyścić listwy przypodłogowe, aby usunąć kurz i tłuszcz. Możemy to zrobić za pomocą mydła cukrowego i szmatki lub możemy kupić gotowe chusteczki mydlane cukrowe.

Użyj papieru ściernego lub szlifierki mechanicznej, aby zeszlifować powierzchnię, usuwając starą farbę, odpryski i zarysowania. Powinniśmy wtedy otrzymać ładną gładką powierzchnię. Nie zapomnij założyć okularów ochronnych i maski przeciwpyłowej, ponieważ może to spowodować bałagan.