Przejdź do treści

Meble szkolne – ważna sprawa

Szkoła większości osób kojarzy się tylko z budynkiem, tymczasem ważne jest również wyposażenie klas. Może nam się wydawać, że szafy, krzesła, ławki i regały to nic takiego. Przecież jest to mebel jak każdy inny. Ale to właśnie meble i pozostałe wyposażenie klas wpływa na odbiór pomieszczenia. Zapisuje się w pamięci na wiele lat i tkwi we wspomnieniach, do których wracamy na zjeździe absolwentów.

Jak wybrać meble do szkoły?

producent mebli szkolnychWybierając meble do wyposażenia szklonych czy przedszkolnych klas należy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także na wybór producenta. Dobry i sprawdzony producent mebli szkolnych posiada wszystkie potrzebne certyfikaty i atesty na produkowane przez siebie meble. Muszą one odpowiadać określonym normom bezpieczeństwa. Mieć funkcjonalne wymiary. Ponadto powinny spełniać wymagania techniczne i ergonomiczne. Bez tego nie uzyskamy zgody od Ministerstwa Oświaty na prowadzenie placówki i kupno wybranych mebli. Krzesło a także ławka czy stolik do komputera to miejsce pracy ucznia. To dlatego ważne jest przestrzeganie wszystkich norm. Istotne jest aby meble były dostosowane do wzrostu i wieku ucznia. To zagwarantuje mu komfortową i bezpieczną naukę. Atestowane muszą być także materiały, z których zostały wyprodukowane. Znaczenie ma także wzornictwo. Przyjemna kolorystyka ma wpływ odbiór pomieszczenia. Oprócz podstawowych mebli takich ja stoły i krzesła pamiętajmy również o regałach czy szafkach. Kiedyś kilka ławek, krzeseł i eksponatów wystarczyło jako wyposażenia sali. Dziś coraz częściej sięga się po interaktywne narzędzia. Tak więc kredowa tablica odeszła do lamusa a pojawiła się tablica magnetyczna czy suchościeralna. Wiele szkół posiada już specjalne tablice będące także tłem dla wyświetlania materiałów z projektora.

Temat mebli szkolnych to temat rzeka. Szkoła to również nauczanie wczesnoszkolne, gdzie zajęcia prowadzi się w inny sposób, gdzie nauka łączona jest z zabawą, tak więc meble dla „0”, czy sama aranżacja takiej sali będzie zupełnie inna niż ta dla klas 1-8. Szkoła to także laboratoria, klasy informatyczne, stołówka i świetlica. W nich również nie obejdziemy się bez mebli. Najważniejsze aby były zgodne z normami. Bezpiecznych mebli wybór jest na tyle duży, że można tworzyć naprawdę ciekawe aranżacje wnętrz.