Przejdź do treści

Nowoczesna powietrzna pompa grzewcza

Nowy dom miał być w całości zasilany energią odnawialną, i odcięty od zewnętrznych dostaw ciepła, wody i prądu. Ogrzewanie miało być pobierane z pomp ciepła, gdyż takowe wydały nam się najlepszym rozwiązaniem, znacznie wydajniejszym niż kolektory słoneczne, mające te same wady co normalne panele generujące energię elektryczną.

Najbardziej wydajne pompy ciepła

powietrzne pompy ciepłaPompy ciepła dzieliły się na trzy rodzaje, powietrzne, ziemne oraz wodne, a każda miała swoje zalety i wady. Spośród tych trzech typów, powietrzne pompy ciepła wydały się nam najbardziej optymalnym urządzeniem do domu. Ziemne pompy ciepła były bowiem bardzo trudne do zamontowania, i wymagały bardzo doświadczonej załogi. Wodne warianty, natomiast, potrzebowały zbiornika wodnego w pobliżu by móc funkcjonować, a takiego w okolicy nie mieliśmy. Powietrzne pompy były natomiast uniwersalne, i działały w każdych warunkach równie dobrze. Pobierały co prawda energię elektryczną, która napędzała mechanizmy pomp, choć nie była to szczególnie duża ilość. Były natomiast bardzo wydajne, i zapewniały stały dostęp energii cieplnej do każdego systemu, do jakiego były podłączone. Mogły one być źródłem ciepła do ogrzewania, obiegu ciepłej wody, czy też jakiegokolwiek innego systemu, potrzebującego do pracy energii cieplnej, i bez problemu obsługiwały kilka różnych systemów jednocześnie.

Co więcej, mogły również być ustawione w trybie wstecznym, dzięki któremu funkcjonowały niczym klimatyzatory w lecie, pobierając ciepłe powietrze z wnętrza budynku i ochładzając je jednocześnie. Pompy te miały również dobrą kulturę pracy, a przy odpowiednim montażu nie generowały dźwięku mogącego w jakikolwiek sposób przeszkadzać osobom znajdującym się w budynku przy którym owe pompy zostały zamontowane.