Przejdź do treści

Nowoczesny rozdrabniacz do gałęzi

Rębaki do drewna cieszą się coraz większym zainteresowaniem odbiorców profesjonalnych oraz użytkowników domowych posiadających przydomowe ogrody. Wynika to z faktu, że rośnie świadomość oszczędnego gospodarowania pozyskanym materiałem drzewnym. Wszelkie odpady drzewne i roślinne dzięki rębakom mogą zostać przetworzone na zrębki drzewne wykorzystywane do produkcji opału. Są one również chętnie wykorzystywane w branży ogrodniczej.

Trwałe rębaki do gałęzi

rębak do gałęzi spalinowyNajpowszechniej używanym typem rozdrabniacza jest rębak do gałęzi spalinowy, który swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niezależnemu napędowi. Oprócz rębaków z napędem spalinowym na rynku funkcjonują rębaki z napędem elektrycznym oraz napędzane przez ciągniki poprzez wał odbioru mocy. Rębaki do drewna to urządzenia produkowane z bardzo dużą starannością z bardzo dobrych materiałów. Wszystko to z uwagi na bardzo duże przeciążenia jakim poddawane jest urządzenie podczas pracy. Doskonałym przykładem bardzo solidnej konstrukcji jest główny element roboczy rębaka czyli mechanizm tnący. W rębakach stosuje się dwa rodzaje mechanizmów tnących, które przybierają kształt tarcz lub walców (bębnów). Aby zapewnić dużą trwałość mechanizmu tnącego na tarczach lub walcach umieszcza się noże produkowane z wysokogatunkowej stali narzędziowej. Również pozostałe elementy rębaków są bardzo wytrzymałe. Mowa tu o blaszanym leju podawczym, ramieniu wyrzutowym, które wytwarza się z bardzo dobrych blach. Najlepsze rębaki do gałęzi wyposaża się obecnie w wiele mechanizmów i urządzeń pomocniczych. Do ich budowy wkracza również elektronika w postaci systemów anty przeciążeniowych no – stress. Na uwagę zasługuje fakt, że rębaki mobilne wraz z pełnym oprzyrządowaniem przypominają rębaki stacjonarne. Chodzi głównie o zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa pracy.

Unowocześnianie rębaków doprowadziło do tego, że z prostych w budowie urządzeń pozbawionych możliwości regulacji stały się urządzeniami precyzyjnym. W najlepszych rębakach istnieje możliwość ustalania wielkości frakcji zrębków oraz ich długości. W zależności od twardości drewna można rębak odpowiednio dostosować do pracy. Niektóre rębaki są zaopatrzone we własnego żurawie umożliwiającego wsad materiału drzewnego. Operatora wspomagają ruchome podajniki gąsienicowe i rolkowe oraz stoły.