Przejdź do treści

Nowoczesny system mobilnego monitoringu

Organizacja dużego eventu wiązała się z wieloma trudnościami, a jedną z największych było zapewnienie dostatecznego poziomu bezpieczeństwa, zarówno widzom jak i rekonstruktorom biorącym udział w pokazach. Na kramach nierzadko wystawiano bardzo kosztowne ozdoby, a ich utrata byłaby ogromnym ciosem dla rzemieślników, ale również wywołałaby ogromnie negatywne opinie o samej imprezie. Zdecydowaliśmy się więc potraktować priorytetowo kwestie zabezpieczenia terenu i ochrony fizycznej na imprezie.

Mobilny system monitorowania wizyjnego

Sprawdzony mobilny monitoring imprez masowychProblem z zabezpieczeniem imprezy w dużej części wiązał się z terenem, na którym event był organizowany, bowiem nie odbywał się on na żadnym dużym obiekcie, a na otwartej przestrzeni. System monitorowania wizyjnego, niemal podstawowa metoda zabezpieczenia takowych imprez, nie mógł być więc wykorzystany, choć koledzy którzy mieli do czynienia z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa poradzili nam użycie mobilnego systemu monitorowania, jaki wykorzystywały większe agencje ochrony właśnie na imprezach na wolnym powietrzu. Na szczęście, firma która zapewniała bezpieczeństwo na naszym evencie wykorzystywała sprawdzony mobilny monitoring imprez masowych, który postanowiliśmy użyć w trakcie trwania imprezy. System ten działał niemal identycznie jak standardowy stacjonarny monitoring wizyjny, z tą różnicą iż urządzenia obserwacyjne były całkowicie bezprzewodowe, połączone z jednostką centralną za pomocą sieci wifi. Centrum monitorowania i sama jednostka sterująca były natomiast umieszczone w samochodzie ochrony, służącym jednocześnie jako stanowisko szefa ochrony i centrala monitoringu imprezy. Takie zastosowanie pozwalało na błyskawiczną reakcję w razie konieczności, i pozwalało na swobodne ulokowanie samego samochodu w dogodnym dla pracowników ochrony miejscu.

Kamery mobilnego systemu monitorowania były wyposażone we własne źródło zasilania, mogące zapewnić dwanaście godzin nieprzerwanej pracy, a w razie potrzeby, akumulatory zasilające kamery mogły zostać wymienione w niespełna minutę i ponownie naładowane przy stałym źródle prądu. Takie urządzenia mogły więc być umieszczone niemal w dowolnym miejscu, zapewniając możliwość bardzo dokładnego monitorowania chronionej przestrzeni bez jakichkolwiek przeszkód, zasłaniających widoczność. Kamery były więc usytuowane w taki sposób, by pokrywać się ze strefami działania ochroniarzy terenowych, ułatwiając tym samym działanie w razie jakiegokolwiek zdarzenia i poprawiając czas ich reakcji na wezwania znacznie.