Przejdź do treści

Obróbka skrawaniem na maszynach CNC

Produkcja jest obok usług i handlu jedną z trzech głównych dziedzin przemysłu. Niezależnie od tego czy mamy tu na myśli produkcję rolniczą czy produkcję na halach produkcyjnych, niemalże w każdym sektorze używane są maszyny. Dzięki temu coraz bardziej rozwijają się też dziedziny związane z przemysłem maszynowym, takie jak obróbka skrawaniem. Coraz częściej zapotrzebowanie na te usługi przekracza możliwości konwencjonalnych maszyn.

Toczymy i frezujemy na CNC nie tylko w Warszawie

toczenie cnc warszawaWtedy właśnie potrzebne są maszyny do obróbki skrawaniem sterowane komputerowo. Ich początku można wypatrywać w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to postępująca komputeryzacja objęła także i tą dziedzinę przemysłu. Wcześniej prace związane z obróbką skrawaniem takie jak toczenie czy frezowanie wykonywano na tokarkach i frezarkach manualnych, co wiązało się z ryzykiem popełnienia błędu przez operatora oraz o wiele mniejszą precyzją. Dziś, kiedy elementy do maszyn czy pojazdów często muszą zgadzać się ze sobą w mikroskopijnej skali, dopuszczenie do błędów na poziomie jaki może zaoferować tokarka lub frezarka manualna często jest niemożliwe. Wiązałoby się to z ogromnymi stratami dla przedsiębiorcy. Maszyny sterowane komputerowo składają się z narzędzia skrawającego, posuwającego się wzdłuż materiału, który porusza się ruchem wirowym. Ruch narzędzia we wszystkich osiach, w jakich umożliwia to konstrukcja konkretnej maszyny, sterowany jest nie manualnie, a za pomocą komputera, do którego wprowadzono odpowiedni program. W przypadku bardziej zaawansowanej technologii możliwe jest także zadanie pracy maszynie za pomocą trójwymiarowego modelu przedmiotu, jaki ma zostać wykonany, wymaga to jednak dodatkowego stanowiska komputerowego, odpowiedniego oprogramowania oraz wystarczająco mocnego postprocesora, który przetworzy obraz na kod zrozumiały przez maszynę. Dziś jeśli chodzi o frezowanie i toczenie CNC Warszawa jest w Polsce wiodącym rynkiem. Dzięki takim rozwiązaniom produkcja znacznie przyspieszyła, zwiększyło się także bezpieczeństwo pracowników, a koszty produkcji zmalały.

Rynek pracy potrzebuje coraz więcej operatorów maszyn do obróbki skrawaniem sterowanych komputerowo. Związane jest to z ogólnym rozwojem przemysłu i gospodarki, a co za tym idzie większym zapotrzebowaniem na tego typu usługi. Osoby z wykształceniem zawodowym lub średnim technicznym mogą liczyć na zatrudnienie w tej branży nawet nie posiadając specjalistycznych umiejętności w zakresie obsługi maszyn CNC.