Przejdź do treści

Ochrona przeciwpożarowa drewna

Drewno jest materiałem łatwopalnym, dlatego stawiając budynek drewniany konieczne będzie jego skuteczne zabezpieczenie przed pożarem. Służą do tego specjalne impregnaty, które zazwyczaj po kilkukrotnej aplikacji nadają deskom znacznie lepszych właściwości ogniochronnych. Preparaty ogniochronne najczęściej stosowane są do ochrony drewnianych elementów konstrukcyjnych, szczególnie tych, które będą ukryte.

Preparaty ogniochronne – natryski, zanurzanie, smarowanie

sprawdzony natrysk przeciwpożarowyZastosowanie specjalistycznych środków ogniochronnych do drewna jest bardzo szerokie. Pokrywa się nimi szczególnie drewno budowlane, więźbę dachową i odeskowanie dachów, drewniane elementy stropów, ścian działowych, podłóg oraz elementy z płyt drewnopochodnych. Pamiętajmy, że preparaty te są wymywalne, dlatego jeśli będą pokrywały deski zewnętrzne narażone na deszcz, konieczne będzie zastosowanie impregnatu odpornego na wymywanie. Zazwyczaj środki ogniochronne do drewna mają postać płynną, czasem jest to proszek przeznaczony do rozpuszczenia w podanej przez producenta ilości wody. Najczęściej preparat powinien by nanoszony kilkakrotnie, o czym również zostaniemy poinformowani przez producenta. Zdarza się również, że preparaty tego typu są wielofunkcyjne, czyli chronią dodatkowo przed grzybami i bakteriami (posiadają środki biobójcze i owadobójcze). Najczęściej spotykane preparaty ogniochronne mają kolor czerwony lub zielonkawy i w ten sam sposób barwią drewno, dlatego jeśli chcemy zabezpieczyć deski pełniące funkcję dekoracyjną, warto zdecydować się na środek bezbarwny. Sposobów aplikacji tego typu środków jest kilka. Może to być sprawdzony natrysk przeciwpożarowy, można preparat nanosić metoda smarowania, metodą ciśnieniową lub zanurzeniową. Najlepszy efekt, a tym samym najlepszą ochronę zyskujemy metodą ciśnieniową lub zanurzeniową. Ta metoda stosowana jest zazwyczaj na tartakach, dlatego deski możemy tam kupić już w postaci zabezpieczonej. Sprawdzony natrysk przeciwpożarowy natomiast może zostać wykonany już po zbudowaniu domu. Nakładanie preparatu za pomocą pędzla lub wałka również jest możliwe, należy jednak pamiętać, że powinno to przypominać bardziej smarowanie niż malowanie. Ważne jest, aby preparat wniknął jak najgłębiej w strukturę drewna, co da najlepszą ochronę.

Ważnym elementem w impregnowaniu drewna preparatem ogniochronnym jest wilgotność materiału. Od tego zależeć będzie głębokość, na jaką środek wniknie w drewno. Zaleca się, aby wilgotność mieściła się w granicach 10-28%, przy czym każdy producent podaje na opakowaniu konkretne parametry. Najczęściej preparaty te spotkamy w dużych baniakach od 5 do 30 litrów, dlatego po rozcieńczeniu z wodą zyskamy wystarczająco dużą ilość gotowego środka.