Przejdź do treści

Ochrona sprzętu dzięki plombom gwarancyjnym

 

Wydawać by się mogło, że plomby gwarancyjne już dawno poszły w zapomnienie. Jednak nadal możemy się z nimi spotkać, a wielu producentów w dalszym ciągu traktuje je jako dobre zabezpieczenie. To one bowiem stanowią informację, czy dany produkt bądź opakowanie nie zostało w żaden sposób naruszone. Jest zatem zabezpieczeniem przed samowolną naprawą czy też kradzieżą towaru.

Jakie funkcje spełnia plomba gwarancyjna?

plomby gwarancyjneJeśli chodzi o plomby gwarancyjnie po próbie ich zerwania zostają uszkodzone, co daje wyraźny znak producentowi, że osoby trzecie ingerowały w towar. Drukowane są one na specjalnych foliach. Zwykle występują w dwóch rodzajach. Pierwszym z nich są plomby samoprzylepne, które przy próbie zerwania rozwarstwiają się. Mamy wówczas warstwę zewnętrzną, którą stanowi nadruk oraz warstwę z pozostałym na przyklejonej powierzchni klejem. Jest to wyraźny znak, że ktoś ingerował w sprzęt. Drugim rodzajem plomb są wykonane z folii kruszącej. Jak sama nazwa wskazuje, kiedy spróbujemy je odkleić po prostu się wykruszają, pozostawiając po sobie na powierzchni ślady kleju. Ten rodzaj plomb świetnie sprawdza się w przypadku płyt elektrycznych, które w przeciwieństwie do plomb samoprzylepnych VOID nie przewodzą prądu. Z kolei pierwsze czyli samoprzylepne odnajdujemy na opakowaniach kosmetyków bądź produktów spożywczych.  Ponadto z zastosowaniem tego rodzaju zabezpieczenia możemy spotkać się w przypadku sprzętu elektronicznego i to właśnie na nim możemy spotkać go najczęściej. Dzięki odporności mechanicznej nie ulegnie ona uszkodzeniom podczas transportu. Jest również odporna na oleje, kwasy, benzynę czy też wysoką temperaturę. W wielu przypadkach zerwanie plomby gwarancyjnej niesie ze sobą konsekwencje pozbawienia nas prawa do gwarancji. Dla wielu producentów jest to także forma zysku, użytkownik musi bowiem skorzystać tylko i wyłącznie z jego usług serwisowych.

Plomba gwarancyjna w głównej mierze służy ochronie przed ingerencją osób trzecich. Produkt, z którego zerwiemy plombę nie podlega gwarancji, gdyż mogliśmy zmienić jego elementy. Jeśli natomiast jesteśmy producentami, możemy skorzystać na plombach, kiedy gwarancja będzie możliwa tylko z nienaruszoną plombą gwarancyjną. Zawęża to zatem możliwość naprawy sprzętu w innych punktach, ze względu na to, że w razie wypadku nie będziemy mogli oddać produktu na gwarancję producenta. Co ciekawe plomba gwarancyjna nie musi posiadać nadrukowanej standardowej wersji. Możemy wykonać ją na własne zamówienie uwzględniając jej kształt czy też kolor.

Więcej na stronie internetowej: https://arpidruk.pl