Przejdź do treści

Panele poliwęglanowe zamiast szkła

Tworzenie niektórych budynków wymusza stosowanie szkła. W przypadku budynków mieszkalnych z reguły nie jest to duży problem. Natomiast bywa tak, że tworzy się też obiekty przemysłowe, w których już zastosowanie szkła jest ryzykowne ze względu na kruchość tego materiału. W związku z tym w takowych przypadkach niejednokrotnie stosuje się zamienniki w postaci płyt poliwęglanowych.

Wytrzymałe płyty z poliwęglanu

płyty poliwęglanoweNie trzeba nikogo przekonywać o tym, że szkło to bardzo ważny materiał który często stosuje się do celów budowlanych. Natomiast nie da się też ukryć, że jest on dość mocno podatny na uszkodzenia. Łatwo może dojść do zarysowania okien czy nawet do ich stłuczenia. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku tworzyw sztucznych, które mogą jednak do złudzenia szkło przypominać. Jednym z takich materiałów są płyty poliwęglanowe. Ten rodzaj materiałów stosowany jest do celów budowlanych coraz częściej. Wyróżnić możemy dwa rodzaje płyt poliwęglanowych. Spotkać można poliwęglan komorowy oraz poliwęglan lity. Bardziej do szkła podobny jest drugi z tutaj wymienionych. Natomiast poliwęglan komorowy ma tę wielką zaletę, że jest on w stanie skutecznie rozpraszać światło. W efekcie doprowadzamy do tego, że w pomieszczeniu jest widno ale jednak nie da się dostrzec tego kto się w pomieszczeniu znajduje lub też jakie sprzęty są tam ustawione.

Płyty wykonane z poliwęglanu dają się bardzo łatwo formować. Generalnie płyty te są dość sztywne ale po lekkim ich podgrzaniu można sprawić, że będą one się dopasowywać do różnych powierzchni. Zastosowanie takich płyt jest więc bardzo duże. Jednym z ciekawych i bardzo często stosowanych celów jest wykorzystywanie płyt poliwęglanowych do tworzenia szklarni czy też zadaszeń nad tarasami oraz basenami.