Przejdź do treści

Projektowanie chlewni dla loch

Dobrostan zwierząt jest obecnie bardzo brany pod uwagę również w Polsce. To bardzo dobry trend, który staje się coraz bardziej rosnący w siłę, który na celu ma przede wszystkim produkcję prowadzoną z rozwagą, gdzie nie ma mowy o jakiejkolwiek niewygodzie dla zwierząt czy czynieniu im krzywdy. Hodowla ma być tak zaplanowana, aby zwierzę w żadnym wypadku nie ucierpiało.

Przydatny projekt chlewni dla loch

najlepszy projekty chlewni dla lochPrzestrzegając dobrostanu mamy tutaj do czynienia z jeszcze jedną zaletą. Świnie, które są hodowane w komforcie i w odpowiednim poziomie dobrostanu mają o wiele lepszej jakości mięso. Pozbawione jest ono wad takich jak PSE, które polega na pogorszeniu jakości mięsa i sprawia, że nie nadaje się do spożycia przez konsumentów. Jednak aby zapewnić ten komfort podczas hodowli, należy o wszystkich aspektach dobrostanu pomyśleć już podczas projektowania chlewni. Najlepszy projekty chlewni dla loch uwzględnia kojce, które mają odpowiednią wielkość. Wielkość ta jest regulowana przepisami prawnymi, jednak patrząc na aspekt dobrostanu, lepiej, aby tego miejsca było jak najwięcej. Muszą być również poidła i karmidła, do których lochy będą miały swobodny dostęp. Miejsce w chlewni musi uwzględniać kojce proodowe i takie, gdzie lochy będą mogły bezpiecznie przebywać z prosiętami. Oczywiście na aspekt dobrostanu duży wpływ ma tutaj zastosowany podczas budowy chlewni materiał. Musimy uwzględnić odpowiednie parametry regulujące podstawowe funkcje życiowe zwierząt a więc oświetlenie i wentylację. Poziom gazów w powietrzu oraz poziom natężenia światła również jest określony w przepisach prawa oraz ustawach, które określają wszelkie niezbędne potrzebne w chlewni parametry. Są to minimalne parametry a więc miejmy na uwadze ich wyższy poziom niż dopuszczalny.

Uwzględniając dobrostan zwierząt miejmy na uwadze również fakt, że pomieszczenie musi spełniać wszelkie wymagania jeśli chodzi o aspekt zapobiegania ASF- wirusowi, z którym od dawna się zmagamy w chlewniach. Dostęp osób w takim pomieszczeniu musi być ograniczony do niezbędnego minimum i nie może w nim się absolutnie odbywać żadna rotacja zwierząt domowych. Odpowiednie zabezpieczenie będzie oczywiście przedmiotem kontroli przez inspekcję weterynaryjna nadzorującą nasze gospodarstwo.