Przejdź do treści

Proste zastosowania szybkozłączek

W szybkozłączkach pneumatycznych skręcenie tulei zabezpiecza wtyczkę po włożeniu do gniazda złącza bagnetowego. Złącza bagnetowe, opierają się na znanym układzie blokowania skrętu i są szeroko stosowane w różnych zastosowaniach, zwłaszcza w złączach z tworzywa sztucznego do lżejszych urządzeń pneumatycznych. Aby połączyć połówki złączek, występy na zewnętrznej stronie wtyczki sprzęgają się ze szczelinami w tulei gniazda, gdy wtyczka jest wciskana w gniazdo. Szybki obrót unieruchamia występy na miejscu.

Szybkozłączki składają się z dwóch połówek

szybkozłączki pneumatyczne w sklepieObrócenie wtyczki w przeciwnym kierunku umożliwia rozłożenie połówek. Te trwałe i solidnie skonstruowane wtyczki nadają się do zastosowań wymagających mediów płynnych, ponieważ oba końce są uszczelnione podczas odblokowywania. Proponowany montaż jest produkowany zgodnie z ustalonymi normami branżowymi, na końcu naszych dostawców. Tego rodzaju złączki pozwalają w prosty i szybki sposób odłączyć rurę głównej instalacji bez zatrzymywania sprężonego powietrza. Szybkozłącza pneumatyczne są stosowane głównie w aplikacjach pneumatycznych, łączących narzędzia pneumatyczne, węże lub inne narzędzia z doprowadzaniem sprężonego powietrza. Jednym z powszechnych zastosowań są stanowiska montażowe, w których pracownik może być zmuszony szybko zmienić klucz udarowy na wiertło na nitownicę. Dzięki jednej szybko działającej połówce sprzęgła na każdym narzędziu i pasującej połówce na linii powietrznej wymiana narzędzia odbywa się w kilka sekund. Bez łączników dla każdego narzędzia potrzebne byłyby osobne przewody powietrzne; masa narzędzi i linii zagraciłaby stanowisko pracy i mogłaby spowolnić produkcję. Niebezpieczeństwo zranienia wtryskiem oleju jest realne w przypadku hydrauliki wysokociśnieniowej. Dlatego hydrauliczne szybkozłączki pneumatyczne w sklepie wymagają czegoś więcej niż tylko taśmy teflonowej lub szczeliwa do gwintów. Im wyższe ciśnienie, tym silniejsze wymagane uszczelnienie – od gumowych uszczelek metalowych i miedzianych do w pełni metalowych.

Oczywiście sprzęgło, które nie przecieka po rozłączeniu, byłoby preferowane dla prawdopodobnie wszystkich zastosowań – wszystkie pozostałe czynniki są równe. Włączenie zaworu odcinającego do jednej lub obu połówek złącza umożliwia przepływ płynu przez złącze tylko wtedy, gdy obie połówki są połączone. Po odłączeniu sprzężenia mechaniczne połączenie między połówkami sprzęgła zostaje zerwane i powoduje zamknięcie zaworu, blokując przepływ.