Przejdź do treści

Przewożenie studni i elementów żelbetowych

Każda studnia zbudowana jest ze specjalnych kręgów bądź innych elementów prefabrykowanych. Niestety wybudowanie monolitycznej konstrukcji tego typu nie jest proste i wymagałoby bardzo precyzyjnych i skomplikowanych działań. Problemem w przypadku konstrukcji prefabrykowanych jest jednak ich transport.

Przewożenie elementów betonowych studni

transport studniTransport powinien być uwzględniony już podczas projektowania studni. Dlaczego? Ponieważ materiał taki jak beton jest bardzo kruchy. W praktyce oznacza to, że wszelkie nieprzewidziane przez projektanta siły mogłyby powodować trwałe uszkodzenie elementów. Najczęściej każdy element ma uchwyty montażowe, które służą do bezpiecznego transportu oraz układania detali. W przypadku kręgów służących do budowy studni i studzienek kanalizacyjnych uchwyty montażowe są wykonane z prętów stalowych zakotwionych w głąb materiału. Połączenie ich z siatką zbrojeniową dodatkowo służy jako zabezpieczenie, przed ewentualnym wyrwaniem się uchwytów i uszkodzeniem kręgu. Transport studni najczęściej odbywa się przy pomocy specjalnych pojazdów HDS. Umożliwiają one zabezpieczenie elementów oraz ich wyładowanie bez zamawiania dodatkowego sprzętu ciężkiego. Pozwala to na znaczne ograniczenie kosztów dostawy, co w przypadku inwestycji budowlanych i drogowych ma ogromne znacznie dla inwestora i wykonawcy.

Dodatkowo żelbetowe kręgi powinny być zabezpieczane przed warunkami atmosferycznymi, jeśli przewidywane są zbyt intensywne zmiany pogody. Na szczęście drobny deszcz czy inne zmiany pogody nie szkodzą w żaden sposób elementom wykonanym z betonu. Dzięki temu kręgi można przewozić na odkrytej przyczepie bez obaw o ich stan techniczny. To w znaczny sposób ułatwia transport i logistykę całej realizowanej inwestycji, w szczególności prac ziemnych.