Przejdź do treści

Rodzaje szamb przydomowych

Każdy z nas słyszy o ekologicznym stylu życia, komunikaty na ten temat docierają do nas zarówno z mediów internetowych jak i z telewizji. Często ulegamy jednak mylnemu wyobrażeniu, że my sami niewiele możemy zrobić dla środowiska, jest to jednak błąd ponieważ nawet najmniejsze działanie może przynieść duży efekt.

Prawidłowe odprowadzanie ścieków

szambo betonowe - KrakówJeżeli mamy w planach budowę naszego pierwszego domu jednorodzinnego, z całą pewnością już na etapie projektowania tego domu dążymy do tego, aby był jak najbardziej funkcjonalny oraz kompleksowy. Musimy w związku z tym zadbać o budowę dodatkowych obiektów, które nam umożliwią wydajne użytkowanie gospodarstwa domowego, jednym z takich obiektów jest odpowiednie szambo lub oczyszczalnia przydomowa. Do wyboru mamy wiele rodzajów rozwiązań, od nas, od naszych potrzeb oraz oczekiwań zależy, która opcja będzie najbardziej korzystna w naszym przypadku. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest przydomowe szambo betonowe – Kraków, które cechuje się banalnie łatwą konstrukcją, szybkim czasem budowy jak również tym, że do jego wybudowania nie jest konieczne stworzenie precyzyjnego projektu, jak to jest wymagane w przypadku innych obiektów do odprowadzania zanieczyszczeń. Szambo betonowe posiada jednak kilka mankamentów, które mogą być problematyczne w późniejszym jego użytkowaniu. Jednym z nich jest to, iż należy na bieżąco sprawdzać stan techniczny konstrukcji, ponieważ może się zdarzyć, że z czasem ulegnie ona rozszczelnieniu, co mogłoby spowodować zanieczyszczenie wód gruntowych lub gleby – a za to grożą konsekwencje karne. Należy również regularnie opróżniać zbiornik szamba ze zgromadzonych w nim ścieków i zanieczyszczeń, częstotliwość dokonywania tego rodzaju działań zależy od ilości nieczystości, jakie produkujemy w gospodarstwie – jeżeli gospodarstwo składa się z niewielkiej ilości osób, to z całą pewnością opróżnianie zbiornika szamba raz na dwa miesiące będzie w zupełności wystarczające.

Bardzo ważną kwestią, na którą również należy zwrócić uwagę zarówno podczas projektowania jak i budowy wybranej przez nas opcji odprowadzania zanieczyszczeń jest umieszczenie tego obiektu w dogodnym miejscu na naszej działce, najlepiej jak najdalej od domu – zapewni nam to komfortowe korzystanie z podwórza a obiekt nie będzie przeszkadzał.