Przejdź do treści

Rola reduktorów w napędach elektrycznych

Różne skomplikowane systemy przekładni i kół zębatych znane są ludzkości od dawna, od setek, a czasem nawet od tysięcy lat, zależnie od tego, jak duży jest poziom zaawansowania technologicznego oraz komplikacji takich rozwiązań. Dzisiaj są one bardzo powszechne i często stosowane, przez co łatwiej jest nam z nich wszystkich korzystać.

Reduktory odgrywają istotną rolę w napędach elektrycznych

reduktor elektrycznyGłówną rolę w napędach elektrycznych odgrywa oczywiście sam silnik, lecz bez odpowiednich dodatków ciężko byłoby nam wykonać pracę z jego pomocą. Musimy zatem dodatkowo zastosować odpowiedni reduktor, który będzie sprawiał, że ogromna moc silnika wyrażona w szybkich obrotach będzie przekazywana na większe ruchome elementy. Dzięki temu nie stracimy nic z posiadanego przez taki system momentu obrotowego. Zaletą takiego rozwiązania niewątpliwie jest fakt, że pozwoli nam to zoptymalizować zużycie energii elektrycznej, która będzie potrzebna, aby cały mechanizm wprawić w ruch. Jeżeli potrzebny nam jest dobry reduktor elektryczny silnik będzie z nim dobrze współpracował. Takie połączenia spotyka się obecnie bardzo często i jest to kwestia istotna, dzięki której prace idą szybko, sprawnie i generują duże zyski. Zainteresowanie takimi reduktorami sprawia, że cały czas powstają nowe, coraz lepiej przemyślane modele, które pracują jeszcze bardziej wydajnie, niż poprzednie.

W nowych firmach od razu stawia się na rozwiązania, które są z górnej półki. Odpowiednie reduktory muszą być tak dobrane, żeby były w stanie redukować obroty silnika do odpowiedniego poziomu. Im większe koło chcemy napędzać, tym bardziej skomplikowany musi być reduktor, na który zechcemy się zdecydować. Musimy liczyć się z koniecznością posiadania odpowiednich rozwiązań technicznych.