Przejdź do treści

Różnice w rozmiarach ogłowia

Nie da się ukryć, że jazda konno bez odpowiednio dopasowanego ogłowia nie ma praktycznie sensu. Jest to element wyposażenia, który wybiera się w celu kontrolowania zachowania zwierzęcia i wydawania mu podstawowych poleceń. To właśnie na ogłowiu mocuje się wszelkie inne akcesoria odpowiedzialne za prawidłowe prowadzenie konia, w tym, chociażby wodzę czy wędzidła.

Jakie są rozmiary ogłowia dla koni?

ogłowie na kucykaDobór właściwego ogłowia jest bardzo ważny, podobnie jak wybór siodła. Kilka, połączonych ze sobą, najczęściej skórzanych pasków powinno właściwie przylegać do głowy konia. Zbyt luźne ogłowie może spadać, a zbyt ciasne nie będzie można założyć i wywoła ono dyskomfort u zwierzęcia. Większość produktów tego typu można odrobinę wyregulować, choć mimo wszystko warto wybrać takie ogłowie, które będzie najbardziej zbliżone do wymiarów głowy zwierzęcia. Podstawowe produkty można podzielić na 4 rozmiary. Jest to między innymi rozmiar pony – inaczej ogłowie na kucyka, nieco mniejsze od pozostałych. Większym produktem jest ogłowie w rozmiarze cob, które stosuje się w przypadku hucułów, koników polskich, haflingerów, większych kucy czy mniejszych koni małopolskich. Często wybieranym ogłowiem są te w rozmiarze full – mogą one zostać dopasowane do wszystkich dużych ras koni. Ostatnie z wymienianych są ogłowia xfull, stosowane przez jeźdźców koni zimnokrwistych oraz niektórych sporych rozmiarów koni niemieckich.

O ile rozmiar ogłowia ma znaczenie, tak równie ważny jest dobór odpowiedniego rodzaju produktu. W zależności od planowanych aktywności może wymagać się zastosowania innego rodzaju ogłowia. Dla przykładu, po inne produkty sięgną jeźdźcy rajdowi, odrębne zostaną wybrane przez wielbicieli jazdy rekreacyjnej, a jeszcze inne przez osoby młodsze, jeżdżące na kucyku.