Przejdź do treści

Rynek sprzedaży zadłużonych firm

Często w ostatnich latach, w prasie, internecie i innych mediach spotykamy się z ogłoszeniami w stylu „kupię zadłużoną firmę”. Zastanawiam się wtedy o co w tym wszystkim chodzi? Po co komu firma z długami, gdyż jak wiadomo te długi przejdą także na nowego właściciela.

Coraz więcej firm z długami wystawia się na sprzedaż

firmy na sprzedażMając wśród znajomych znajomego ekonomistę podpytałem go o specyfikę takich ogłoszeń. Po długiej rozmowie wyjaśnił mi wiele z tego zakresu, do tego stopnia, że sam już chciałem kupić jedną z takich firm. Chodzi oczywiście o to, że firma posiadająca długi nie ma już ani wiarygodności finansowej, ani płynności, by regulować swoje zobowiązania, a co za tym idzie coraz bardziej popada w tarapaty związane z finansami. Dla takiej firmy jedynym rozwiązaniem jest zastrzyk gotówki lub upadłość. Nie chcąc godzić się ze stratą majątku przedsiębiorcy wolą odsprzedać taką spółkę komuś kto posiada dostateczne środki aby pomóc płynności finansowej firmy do tego stopnia, że odzyska ona pełną sprawność i zyska wiele na wartości. Taka firmy na sprzedaż po odpowiednim dofinansowaniu może przynieść nieraz duże zyski już w pierwszych miesiącach od przejęcia, nawet gdyby potencjalny nabywca zdecydował się ją po prostu odsprzedać. Dlaczego w takim razie nie ratuje się ją od środka? Tak jak wspomniałem obecni właściciele nie posiadają odpowiednich środków i utracili wiarygodność na tyle, że żaden bank nie da im pożyczki finansowej na ten cel.

I tutaj korzystają ci, którzy posiadają odłożone pieniądze lub mogą pozwolić sobie na kredyt. Rynek bywa przewrotny i wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jakie oferty mogą nas spotkać. Coś co z pozoru okazuje się mało atrakcyjne w rzeczywistości przedstawia się zupełnie inaczej i może przynieść duże zyski.