Przejdź do treści

Silny gaz do samoobrony

Bezpieczeństwo osobiste jest kwestią coraz ważniejszą dla wielu osób prywatnych, zwłaszcza tych które nie mają doświadczenia lub warunków fizycznych do skutecznego stosowania technik obrony osobistej. Takie osoby sięgały więc po środki obronne które były łatwiejsze do wykorzystania w dowolnej sytuacji, aczkolwiek w dalszym ciągu skuteczne. Najczęściej stosowanym z takich środków jest gaz pieprzowy, dostępny dla wszystkich osób cywilnych bez pozwolenia.

Skuteczny gaz do samoobrony

paraliżujący gaz pieprzowyGaz pieprzowy jest mieszanką substancji obezwładniających i drażniących, których aplikacja powoduje utrudnienie oddechu oraz podrażnienie śluzówek u osoby obezwładnianej do tego stopnia, iż kontynuowanie napaści jest niemożliwe, aczkolwiek nie zagraża zdrowiu. Najczęściej spotykany paraliżujący gaz pieprzowy działa na nośniku aerozolowym, bardzo dobrze rozprowadzającym substancje drażniące. Jest to również najtańszy nośnik, dlatego też gazy aerozolowe należą do najtańszych i najczęściej wybieranych narzędzi obronnych. Aerozol jest jednak bardzo podatny na wpływ wiatru, niejednokrotnie mogąc narazić samego użytkownika na porażenie. Wada ta została całkowicie rozwiązana przez wprowadzenie do sprzedaży gazów wykorzystujących nośnik żelowy. Nośnik ten jest znacznie cięższy od aerozolu, dlatego może być używany z dużą skutecznością również w warunkach silnego wiatru. Gaz w żelu jest więc znacznie częściej rekomendowany osobom nie mającym styczności z narzędziami obronnymi, gdyż jego użycie jest o wiele prostsze, i nie wymaga doświadczenia oraz posiadania wiedzy na temat technik obronnych. Gazy żelowe są więc kolejnym, bardzo rozpowszechnionym środkiem obrony osobistej, wykorzystywanym przez osoby prywatne oraz specjalistów i personel ochrony osobistej. Są one dostępne w każdym sklepie z artykułami bezpieczeństwa i samoobrony, oraz w wielu sieciach militarnych.

Nie wymagają posiadania pozwolenia, jako narzędzia całkowicie bezpieczne dla zdrowia osoby obezwładnianej, a te warianty które przeznaczone są dla użytkowników cywilnych należą do najtańszych narzędzi obronnych. Każdy gaz posiada bardzo długi czas przydatności, więc niejeden raz jest on wykorzystywany przez wiele lat nim wymaga wymiany, zwłaszcza jeśli osoba posiadająca takowe narzędzie nie używa go często.