Przejdź do treści

Skuteczne metody grawerowania

Każdy producent urządzenia czy maszyny elektrycznej musi spełnić szereg wymogów przed wprowadzeniem wyrobu na rynek. Kluczowym zagadnieniem jest zapewnienie bezpieczeństwa. W związku z tym produkt powinien przejść badania, które określają czy spełnia on wymagania norm przedmiotowych. Kolejnym krokiem jest odpowiednie oznakowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Co zawrzeć na tabliczce znamionowej?

tabliczki grawerowaneNa wyrobie powinny być bowiem umieszczone podstawowe informacje, które są najważniejsze z punktu widzenia użytkownika. Można tutaj wymienić chociażby rodzaj zasilania, pobór prądu czy poziom ochrony IP. Właśnie dlatego producenci maszyn często umieszczają na nich tabliczki grawerowane, na których można zawrzeć wszystkie najważniejsze zapisy. Tabliczki takie z reguły są wykonywane z metalu, a samo grawerowanie jest wykonywane w sposób laserowy. Dzięki temu z tego typu elementu bez problemu można odczytać informacje nawet po kilkudziesięciu latach. Dodatkowo na tabliczce powinny być także zawarte informacje o producencie. Należy tam umieścić adres oraz dane kontaktowe. Istotną informacją może być również rok budowy danego urządzenia czy maszyny. Istotnym zagadnieniem jest także naniesienie wymaganego oznakowania takiego jak chociażby CE. Tabliczki można bez problemu zamówić za pośrednictwem Internetu. Jest to bardzo korzystne.

W sieci dostępnych jest wiele rodzajów, które różnią się między sobą zapisami. Dodatkowo klient ma możliwość skonfigurowania własnego szablonu oraz wybrania materiału docelowego. Tego typu elementy mogą być także wykonane z aluminium, stali nierdzewnej czy tworzywa sztucznego. Jak widać przed wprowadzeniem danego wyrobu na rynek należy rozważyć wszelkie kwestie związane z aktualnym stanem prawnym. Dotyczy to w dużej mierze właściwego oznakowania produktu.