Przejdź do treści

Skuteczność rehabilitacji w przypadku endoprotezy kolana

W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego, kiedy to leczenie zachowawcze czyli rehabilitacja nie przynosi żadnych efektów konieczne są inne działania, aby umożliwić osobom chorym normalne funkcjonowanie. Zabieg jest wprawdzie ostatecznością, czasem bowiem wystarczy wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń oraz różnorodnych zabiegów manualnych, które zmniejszają dolegliwości bólowe, a także uprawniają staw. Konieczna jest tutaj systematyka i stosowanie się do zaleceń rehabilitanta.

Ogromna rola rehabilitacji w przypadku endoprotezy kolana

rehabilitacja - endoproteza kolanaNiestety w wielu przypadkach okazuje się to niewystarczające, co sprawia, że konieczna jest całkowita wymiana zmienionego chorobowego stawu i zastąpienie go sztucznym. Endoproteza kolana jest w stanie skutecznie zmniejszyć dolegliwości bólowe i umożliwić sprawne poruszanie się. Konieczna jest jednak wówczas systematyczna rehabilitacja – endoproteza kolana jest skutecznym sposobem na poprawę jakości życia osób chorych. Konieczne jest jednak wykonywanie odpowiednich ćwiczeń polegających na napinaniu mięśni działających na kolana. W zależności od rodzaju protezy, a także stanu zdrowia oraz stylu życia rehabilitacja przebiega indywidualnie w przypadku każdego pacjenta. Często konieczne jest początkowo chodzenie przy pomocy balkonika lub kul, by po jakimś czasie sprawnie chodzić już bez dodatkowej pomocy. Po upływie kilku tygodni pacjent wykonuje różnorodne ćwiczenia rozciągające oraz ćwiczenia mięśni uda oraz innych grup mięśniowych, jak mięśnie łydki oraz pośladków. Każda rehabilitacja powinna odbywać się jednak pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, który dostosowuje rodzaj ćwiczeń do naszego stanu zdrowia oraz kondycji. Nigdy nie należy tego robić na własną rękę, by nie wyrządzić sobie krzywdy. Tylko profesjonalista jest w stanie dobrać zabiegi w taki sposób, by przyniosły pozytywne rezultaty.

Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja po zabiegu endoprotezy kolana jest niezbędna, aby pacjent mógł odzyskać sprawność i żyć aktywnie. Jeśli zaniedbamy tą kwestię może okazać się, że mamy problem z odpowiednią ruchomością kolana, a także nieprawidłowym ułożeniem endoprotezy, co może powodować jej obluzowanie. Warto zatem systematycznie wykonywać różnorodne ćwiczenia, które zleci nam fizjoterapeuta, by cieszyć się sprawnością długi czas.