Przejdź do treści

Solidy blat drewniany do łazienki – czyli jaki?

Urządzając łazienkę, mamy do przemyślenia wiele rzeczy. Jakie kafelki będą odpowiednie? Wanna czy prysznic? Blat czy szafka? Skupmy się na tym ostatnim pytaniu. Rzeczywiście, blaty łazienkowe, szczególnie te z drewna, potrafią urzekać i nadawać łazience niepowtarzalnego stylu. Możemy kształtować je wedle własnego gustu, dopasowując do nowoczesnych lub rustykalnych wnętrz. 

Blaty drewniane do łazienki – trudny wybór?

solidne blaty drewniane do łazienkiPrzede wszystkim, naprawdę solidny, efektowny blat będzie z litego drewna. Oczywiście znajdziemy tańsze projekty, jednak ich trwałość w tak trudnym klimacie jaki panuje w łazience może być czasami nieszczególna. A przecież musimy pamiętać, że decydując się na blat bez nóg zakładamy, że utrzyma on ciężar umywalki, kranu i ułożonych na nim rzeczy. Drugą sprawą jest wybór drewna i jego obróbki. Solidne blaty drewniane do łazienki często wykonane są z dębu. Pasuje on praktycznie do wszystkich wnętrz za sprawą swojego ciepłego koloru. Jednak jeśli chcemy dodać dąb do łazienki nowoczesnej – warto, aby był jedynym drewnianym meblem, a reszta została utrzymana w monochromatycznych kolorach. Dąb wygląda także świetnie w łazienkach rustykalnych, obrobiony w nieregularnej formie. Dla fanów jaśniejszych kolorów polecany jest jesion. Doskonale sprawi się w łazienkach mniejszych, potrzebujących rozświetlenia. To drewno ma lekko różowy odcień, więc sprawdzi się w połączeniu z pastelami. Polakierowany jesion zaś odnajdzie się w łazienkach na wysoki połysk, nastawionych na biel. Oczywiście możemy szukać także blatów z drewna egzotycznego

, jak mahoń, jednak najczęściej ich cena jest bardzo wysoka. Jest to coś dla wielbicieli ciemnych mebli oraz klimatu przepychu, ponieważ ciemne drewno świetnie połączy się ze złotem. Wersja oszczędniejsza to oczywiście pomalowanie odpowiednią emulsją blatu z tańszego drewna.

Jak widać, dobór blatu nie jest sprawą prostą. Oczywiście dużą wagę ma tu zasobność portfela, ponieważ są gatunki drewna droższe i tańsze. Oczywiście za tym idzie i ich wytrzymałość, co nie znaczy, że te tańsze są gorsze – mogą tylko wymagać większej konserwacji. Jednak rynek oferuje wiele opcji, dopasowanych do najróżniejszych wnętrz, rustykalnych, nowoczesnych czy kapiących złotem – każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.