Przejdź do treści

Ustawienia metodą Hellingera

Coraz częściej żyjemy dniem dzisiejszym. Nie wracamy do wspomnień, ani nie myślimy o przyszłości, ponieważ mamy tak wiele obowiązków, że trudno jest nam ze wszystkim wyrobić się na czas. Wydawać by się mogło, że taki styl życia pozwala nam czerpać jak najwięcej z czasu, który jest nam dany. Okazuje się jednak, że dążenie do idealizmu potrafi przynieść więcej szkód, niż pożytku. Zdarza się, że odczuwamy tak silną presję, że z czasem doświadczamy wyczerpania psychicznego i fizycznego.

Czym są ustawienia rodzinne metodą Berta Hellingera?

tanie ustawienia hellingerowskieW takich chwilach warto jest skorzystać z pomocy specjalisty. Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć, co jest dla nas priorytetem. Stawianie sobie wielu nierealnych celów, a także śledzenie mediów społecznościowych sprawia, że dokładamy sobie kolejnych obowiązków i zmartwień, jeśli się z nich nie wywiążemy. Na szczęście mamy teraz dostęp do różnego rodzaju wsparcia psychicznego, a jednym ze sposobów na naprawdę naszego podejścia do życia jest skorzystanie z ustawień hellingerowskich. Ustawienia te to nic innego, jak terapia grupowa, a w procesie leczenia danej osoby biorą udział wszyscy członkowie. Według Berta Hellingera przyczyną naszych problemów w sferze uczuciowej, zawodowej, a także każdej innej są nieprawidłowe, zaburzone, czy też po prostu zerwane relacje rodzinne. Naprawa więzi może przynieść korzyści w każdej sferze naszego życia. Podczas terapii grupowej w role poszczególnych członków naszej rodziny wcielają się uczestnicy spotkania. Tanie ustawienia hellingerowskie odbywają się w wielu miastach. Osoba, która jest poddawana w danym dni terapii w kilku zdaniach nakreśla swój problem, a następnie prowadzący zajęcia zadaje trafne pytania, które potrafią doprowadzić do odkrycia sedna problemu. Pytania te są tak dobrane, że wywołują prawdziwe emocje w uczestnikach, dzięki czemu każdy może dobrze wczuć się w daną sytuację i w miarę swoich możliwości skutecznie pomóc osobie, która aktualnie pracuje nad swoją sytuacją.

Nazwa ustawienia hellingerowskie pochodzi od ustawienia członków grupy w przestrzeni w taki sposób, aby symbolizowało to relacje panujące pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Warto zaznaczyć, że ustawienia te są na tyle skuteczne, że już po jednym spotkaniu możemy zacząć zauważać istotne zmiany w podejściu do naszego życia oraz do problematycznych sytuacji. Zdarza się, że wystarczy kilka sesji, aby pomóc sobie z naszymi problemami.