Przejdź do treści

Usuwanie pni za pomocą skutecznej grzybni

Polska gospodarka leśna to coraz więcej wyciętych drzew. Wyrąb pozostawia po sobie pieńki, których nie opłaca się karczować. Warto się ich jednak pozbyć, ponieważ tylko w ten sposób tworzymy miejsca pod młode sosny, olchy i buki. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak znaleźć skuteczną grzybnię do usuwania pni. Zapraszamy do czytania.

Skuteczna grzybnia o wielu zastosowaniach

skuteczna grzybnia do usuwania pniEkologiczne sposoby rzadko bywają tak skuteczne, jak omawiana przez nas i bezpieczna dla środowiska metoda. Naturalna oraz skuteczna grzybnia do usuwania pni stanowi szybką drogę do pozbycia się pozostałości po wyrębie. Co ciekawe ta metoda jest z powodzeniem i przez lata stosowana przez leśników, jednak poza nimi mało kto o niej wie. Jak działa taka grzybnia? Znajdziemy w niej gatunki saprofityczne, wśród których dużą rolę pełni żylica olbrzymia (Phlebiopsis gigantea), która rozkłada szczątki drzew iglastych. Grzybnia wnika głęboko do środka drewna, dzięki czemu ulega ono rozkładowi. Tempo tego procesu zależy od wielu czynników, między innymi twardości oraz rodzajowi drewna, a także wilgoci występującej w lesie. Lepiej długo nie trzymać saprofitów w domu. Po otwarciu opakowania – które wcześniej należy trzymać w chłodnym pomieszczeniu – powinno się od razu zużyć całą grzybnię. Czy pozbywanie się pieńków to jedyne zastosowanie tego naturalnego środka? Otóż nie. Zazwyczaj taka grzybnia służy także kompostowaniu wszelkich odpadów organicznych, dlatego nawet jeśli nie chcemy pozbyć się pieńka drzewa, przydadzą się nam odpowiednie saprofity. Stosując je, sprawimy, że trawa, liście, chwasty i gałęzie staną się kompostem. Podobnie ma się sprawa w przypadku odpadów, które gromadzimy w domu – mogą to być nawet łupiny orzechów oraz skorupki jajek. Poza tym skuteczna grzybnia do usuwania pni przyda się do rozkładu rozdrabniania słomy, co rozszerza pole zastosowań preparatów o użytkowanie na wsi. W podobny sposób saprofity działają na korę, której wióry obficie zostają po wycince.

Użycie grzybni to efektywny sposób do pozbycia się pieńków oraz innych pozostałości drzewa. Trudno wyobrazić sobie lepszą na to metodę, która w dodatku jest ekologiczna i mało pracochłonna. Zastosowanie saprofitów jest szerokie – warto je używać nawet w niewielkim ogródku na działce.