Przejdź do treści

Uszczelnianie rur kanalizacyjnych podczas realizacji specjalistycznego oczyszczania

Gdy zatka nam się rura kanalizacyjna, najczęściej staramy się ją odetkać sami. Tak jak w przypadku takich miejsc jak syfony, które można odkręcić, czy tez początkowe odcinki punktów odbiorowych jest to nawet możliwe. Nawet niekiedy można sięgnąć także głębiej przy użyciu żrących środków chemicznych, ale gdy te metody zawiodą to trzeba już wezwać specjalistów wyposażonych w odpowiedni sprzęt.

Poduszka uszczelniająca podciśnieniowa

poduszki uszczelniające podciśnienioweMówiąc o specjalistach mam na myśli ekipę od kanalizacji wyposażonej w specjalny samochód, który pod ciśnieniem przepchnie nam rury. Ten pojazd wykorzystuje do tego wodę zgromadzoną w zbiorniku, którą wtłacza do punktu, który się zapchał. Oczywiście, jako, że system kanalizacyjny w zwykłym domu to nie tylko jedna rura połączona z odpływem, ale wiele rur połączonych razem. Z każdego miejsca w systemie kanalizacyjnym można się dostać do innego miejsca, w tym samym systemie. To oznacza, że jeśli będziemy wtłaczać pod ciśnieniem wodę przez zlew, to znajdzie sobie ona jak najprostszą drogę wylotu, nie koniecznie tedy, którędy byśmy chcieli. Może w końcu wylecieć też przez zlew, a także przez kominek odpowietrzający. Aby jednak woda pod ciśnieniem poleciała tam, gdzie powinna, należy ją odpowiednio ukierunkować, poprzez odcięcie jej łatwiejszych dróg ucieczki. Stosuje się do tego poduszki uszczelniające podciśnieniowe wypełnione powietrzem, które wkłada się do rur kanalizacyjnych. Przed wpuszczeniem wody pod ciśnieniem należy odpowiednio zaplanować całą operację i rozmieścić najpierw nasze pneumatyczne korki. Gdy będą zainstalowane to mamy wtedy pewność, że woda tędy nie będzie przechodzić. Następnie wpompowuje się wodę pod wysokim ciśnieniem, która wypchnie zanieczyszczenia w odpowiednim kierunku, najczęściej jest to odpływ z kanalizacji. Siła ciśnienia jest tak duża, że praktycznie każde zanieczyszczenia nie będą dla niej stanowiły oporu.

Zapychanie się systemów kanalizacyjnych jest rzadkością w przypadku nowych systemów kanalizacji. Oczywiście pod warunkiem

, że zastosowano odpowiednie przekroje, a także wykonano właściwe spadki. Wtedy jeśli nie zrobimy czegoś ekstremalnie nieodpowiedzialnego, to raczej się nic nie wydarzy. Zdarzają się jednak przypadki, na które nie mamy wpływu, często kanalizację potrafią nawet zapchać małe dzieci papierem toaletowym i wtedy pozostaje nam już tylko bardziej stanowcza interwencja.