Przejdź do treści

W jaki sposób eternit zagraża zdrowiu?

Zapewne każdy kiedyś słyszał o azbeście i jego szkodliwym wpływie na zdrowie człowieka. Jednak temat ten wydaje się być nieco odległy i nie do końca zrozumiały. Czym zaszkodzić mogą płyty wykorzystywane do budowy dachów? Jakim szkodliwym działaniem może wykazać się elewacja bloku? Czy eternit stwarza prawdziwe zagrożenie?

Eternit – zagrożenie, którego nie widać

demontaż eternituDoskonała wytrzymałość, elastyczność, trwałość i odporność na warunki atmosferyczne, ogień i działanie środków chemicznych zadecydowały o popularności eternitu, szczególnie w budownictwie, ale nie tylko. Niebagatelne znaczenia miała również jego niska cena. To wszystko sprawiło, iż eternit okazał się doskonałym materiałem, z którego chętnie wykonywano poszycie dachów oraz elewacje budynków mieszkalnych. Nie byłoby problemu, gdyby nie okazało się, że tak popularny eternit może zagrażać naszemu zdrowiu. W jaki sposób? Poprzez pylenie. Eternit to potoczna nazwa płyt azbestowo-cementowych o szczególnych właściwościach. Azbest, sam w sobie, to materiał o bardzo specyficznej budowie, która jest jednocześnie jego zaletą, jak i wadą. Niestety wada ta została odkryta nieco za późno, dlatego właśnie w latach 90 rozpoczął się demontaż eternitu na masową skalę. Trwa on z resztą do tej pory i trwać będzie jeszcze przez następne 12 lat, bo zgodnie z prawem eternit powinien zniknąć z naszego krajobrazu do końca 2032 roku. Włóknista budowa azbestu to jego największy problem. Nienaruszone płyty niczym nam nie grożą. Jednak warto zauważyć, że większość elementów azbestowych ma już swoje lata i ich stan fizyczny pozostawia wiele do życzenia, a przecież lepiej nie będzie. Ukruszona, nadłamana czy nacięta płyta eternitu zaczyna pylić, a wydostające się włókna są przez nas wdychane. Niestety nasz organizm nie do końca sobie w nimi radzi. Włókna dostają się do dolnych dróg oddechowych, osadzają się w nich i podrażniają, powodując stan zapalny i szereg dolegliwości. Nie strasząc, wystarczy powiedzieć, że długotrwałe wystawienie na działanie pylących włókien azbestu może zakończyć się nawet rakiem płuc. Co gorsza, objawy mogą pojawić się nawet po kilkudziesięciu latach.

Szczególna specyfika azbestu sprawia, że jest on przeciwnikiem niezwykle podstępnym, niemal niewidocznym. Jednak mając pełną świadomość zagrożenia warto mu przeciwdziałać i nie narażać siebie i bliskich na poważne problemy zdrowotne w przyszłości. Gra jest warta świeczki, ponieważ pozbywamy się zagrożenia, jednocześnie zyskując zwrot kosztów demontażu i utylizacji od gminy.