Przejdź do treści

Właściwie dobrany rodzaj komory laminarnej

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele drobnoustrojów unosi się w powietrzu. Na co dzień jest ono wypełnione zarodnikami grzybów, bakteriami i wizurami, które podążają wraz z ruchami powietrza. Niekiedy bywają one także bardzo groźne. Mają szczególne znaczenie przy pracy z bardzo wrażliwymi substancjami. Aby określić ich skład niekiedy konieczne jest wytworzenie sterylnych warunków, takich, które w żaden sposób nie zmienią wyniku analizy.

Klasy komór laminarnych

gazoszczelne komory laminarneTakie możliwości daje zastosowanie komory laminarnej, która bez wątpienia stanowi nieodzowny element każdego laboratorium mikrobiologicznego. Stanowi ona także ochronę pracownika przed szkodliwymi parami substancji wchodzących w skład mieszanin oraz stanowiących materiał badawczy. Niekiedy mogą one doprowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia lub nawet życia. Zależnie od potrzeb danego zakładu lub miejsca pracy, konieczne jest dobranie odpowiedniej klasy urządzenia. To od niej zależeć będzie poziom ochrony jaki zapewni komora laminarna. Komory laminarne klasy pierwszej nie stanowią fizycznej bariery pomiędzy otoczeniem zewnętrznym, a wnętrzem tego urządzenia. Pracownika i czystość próbek chroni jedynie laminarny przepływ jałowego powietrza. Klasa druga tych urządzeń również nie gwarantuje stu procentowej ochrony. Ruch osób wokół komory może bowiem zakłócić przepływ powietrza. Nie można tego powiedzieć o komorach klasy trzeciej. Gazoszczelne komory laminarne charakteryzują się fizyczną barierą pomiędzy wnętrzem komory, a otoczeniem zewnętrznym. Są one przeznaczone do najbardziej wymagających analiz. Praca w komorze laminarnej jest możliwa dzięki specjalistycznym rękawicom, które stanowią łącznik pomiędzy pracownikiem, a wnętrzem tego urządzenia. W związku z tym pracownik nie ma żadnego kontaktu z próbkami znajdującymi się wewnątrz.

Podsumowując, aby zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo i komfort pracy, a analizom wykonywanym w danym laboratorium wiarygodność, konieczne jest zainwestowanie w sprzęt jakim jest komora laminarna. Na obecnym rynku można znaleźć wiele rodzajów tych urządzeń. Zależnie od poziomu bezpieczeństwa jaki ma być osiągnięty i jednocześnie od potrzeb danego zakładu, możliwy jest wybór jednej z trzech klas tych specjalistycznych sprzętów.