Przejdź do treści

Wycenianie nieruchomości dla każdego

W dobie bardzo wysokiej aktywności deweloperów i inwestorów na rynku nieruchomości warto zabezpieczyć się przed niepożądanymi skutkami zawyżenia ceny nieruchomości lub przed świadomą próbą wprowadzenia w błąd, zakładającą nieznajomość procedur wyceniania bądź analizy dokumentów związanych z nieruchomością. Za każdym razem warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty w tym zakresie.

Rynek nieruchomości i konieczność wyceny

fachowa wycena nieruchomości w warszawieRzeczoznawca majątkowy może się zająć nie tylko wyceną nieruchomości, ustaleniem faktycznej wartości w odniesieniu do trendów panujących obecnie na rynku, ale może również zająć się analizą dokumentów nieruchomości, poprzez sprawdzenie księgi wieczystej i obliczeniu faktycznej nieruchomości, uwzględniającej potencjalne obciążenia. Spotkałem się z sytuacją, kiedy jeden z moich znajomych chciał kupić nieruchomość i okazało się, że właścicielem nieruchomości nie jest osoba prywatna, ale spółka z o.o. Był to dla mojego znajomego sygnał, że nieruchomość może być objęta różnego rodzaju umowami, które nie muszą być ujawnione w księdze wieczystej. Doświadczony rzeczoznawca uczuli nas na potencjalne zagrożenia w obrocie nieruchomościami. Fachowa wycena nieruchomości w Warszawie obejmuje nie tylko samą nieruchomość, jako budynek mieszkalny, mieszkanie lub dom z osobną księgą wieczystą, ale może również obejmować wycenę całości wyposażenia będącego na stanie, zwłaszcza jeżeli nieruchomość ma pełnić funkcje komercyjne, powiązane z jej przeszłym przeznaczeniem. Nieruchomości mogą być również elementem kupna spółki, dzięki czemu rzeczoznawca majątkowy może na naszą prośbę przyjrzeć się całej spółce, żeby ustalić faktyczny stan finansów danej spółki, jej aktywa oraz zobowiązania. Oferta rzeczoznawców majątkowych jest kierowana zarówno do klientów instytucjonalnych, przedsiębiorców, jak i do konsumentów indywidualnych.

Współczesny rynek nieruchomości, z racji możliwości zarobienia na nim dużej ilości pieniędzy w relatywnie krótkim czasie przy niewielkim nakładzie pracy przyciąga wiele osób o wątpliwej reputacji. W związku z tym, warto uchronić się przez możliwością nieuczciwych praktyk, zwłaszcza że usługi rzeczoznawcy majątkowego są relatywnie tanie w porównaniu do ceny nieruchomości, którymi się interesujemy.