Przejdź do treści

Wykorzystanie włóczek z merynosów

Niegdyś dzierganie na drutach i szydełkowanie były bardzo popularne. Niestety na długi czas wiele osób zapomniało o tym jak przyjemnym i satysfakcjonującym zajęciem jest wytwarzanie własnych ubrań i nie tylko. Mimo to coraz więcej osób wraca do dziewiarstwa, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie stworzyć coś wyjątkowego. Aby nasze dzieła były wartościowe musimy też dobrać do nich odpowiednie włóczki.

Przyjemna włóczka z merynosów

włóczki z merynosaZapewne wiele osób, które zna się już na dziewiarstwie doskonale wie, która włóczka nadaje się do konkretnych rzeczy. Mimo to warto przypomnieć sobie kilka rzeczy, a osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z samodzielnym wyrobem odzieży, toreb i koców nauczą się bardzo dużo. Włóczki dzielą się na te, które są w pełni sztuczne, mieszane oraz w pełni z naturalnych materiałów. Ostatnia grupa to głównie włóczki z merynosa, alpaki albo jedwabne. Z kolei sztuczne to te, gdzie znajdziemy poliamid albo wiskozę. Do delikatnych dziecięcych ubranek na pewno idealnym wyborem będzie wełna z merynosa. Jest ona bardzo miękka oraz nie drapie. Mimo to można prać ją w pralce w niskich temperaturach albo programach stworzonych specjalnie do prania wełny. Pamiętajmy jednak, iż włóczka merynosa jest delikatna i ulega łatwemu rozciąganiu. Z kolei motki lnu będą idealnym wyborem na letnie i bardzo wytrzymałe bluzki, sukienki i nie tylko. Włóczki z alpaki będą podobne do merynosa, ponieważ są miękkie i stworzone dla wrażliwej skóry. Klasyczną bawełnę wykorzystamy do szalików i czapek, a mieszanki wiskozy i poliamidu mogą być doskonałym wyborem do zrobienia skarpetek na drutach. Z kolei jedwabne motki zwykle są łączone z moherem, alpaką albo merynosem ze względu na bardzo delikatny splot. Ten typ włóczki nadaje się głównie na mniejsze projekty, które będą bardzo delikatne, jednak będą wspaniale trzymać ciepło.

Na rynku mamy szeroką gamę włóczek. Każda z nich ma inny splot, zastosowanie i jakość. Warto zapoznać się z ciekawymi opcjami całkowicie naturalnych wełnianych włóczek z alpaki, merynosa i moheru. Mimo to nie warto rezygnować z motków z bawełny, wiskozy albo domieszki metalizowanych nici. Mogą one sprawdzić się równie rewelacyjnie, jednak przy innych projektach niż w pełni wełniane motki. To świetna inwestycja.